Persian lang Arabic lang

کدام تخصص انکولوژی در درمان سرطان بیماران سهیم هستند ؟

متخصصان انکولوژی

به دلیل پیچیدگی درمان سرطان ، تخصص های جدیدتر در حوزه انکولوژی به منظور رفع نیازهای خاص صورت می گیرند. برخی عبارتند از:

  • انکولوژیست های عصب شناس

 این پزشکان ممکن است بیماران دارای سرطان های مغز و نخاع را درمان کنند اما این امکان نیز وجود دارد که عوارض جانبی عصبی درمان های سرطان مانند نوروپاتی ناشی از شیمی درمانی را مدیریت کنند.

  • کاردیو-انکولوژی

بسیاری از درمان های مورد استفاده برای سرطان از جمله داروهای شیمی درمانی، برخی درمان های هدفمند، مانند رادیوتراپی سمت راست قفسه سینه می توانند بر قلب تاثیر بگذارند. همانطور که طول عمر افراد دارای سرطان زندگی بیشتر می شود، نیاز به رسیدگی به این مسائل به سرعت در حال افزایش است.

سایر پزشکان و متخصصانی که مراقب بیماران سرطانی هستند . 

علاوه بر انکولوژیست ها، انواع بسیار زیاد دیگری از پزشکان و مراقبین سلامت وجود دارند که ممکن است در درمان شما نقش داشته باشند. این افراد عبارتند از:

۱- پاتولوژیست ها

ممکن است فکر کنید پاتولوژیست ها مانند پزشکانی هستند که نمونه برداری را انجام می دهند و لایه های حاوی سلول های سرطانی را در زیر میکروسکوپ می بینند. در حالی که پاتولوژیست ها اغلب این کارهای مهم را انجام می دهند، نقش آن ها در درمان سرطان در چند سال اخیر به طرز چشم گیری گسترش یافته است.

با شروع درمان های هدفمند، پاتولوژیست های زیادی نقش فعالی به عنوان بخشی از تیم سلامت یک بیمار سرطانی به دست آوردند. به علاوه برای تشخیص سرطان و نوعش، پاتولوژیست ها تحقیقات انجام شده برای تعیین مقطع عرضی مولکولی سرطان مانند توالی نسل بعدی را تفسیر می کنند.

۲- متخصصان مراقبت بیمارستانی

متخصصان مراقبت بیمارستانی پزشکانی هستند که بیشتر از درمان مستقیم سرطان، در بهبود کیفیت زندگی افراد درگیر سرطان تخصص دارند. ذکر این نکته اهمیت دارد که مراقبت تسکین دهنده شبیه مراقبت درمانی نیست.

انکولوژیست پزشکی شما ممکن است برای افزایش راحتی شما در طول درمان پیشنهاد کند که یک متخصص مراقبت تسکین دهنده را ملاقات کنید، حتی اگر سرطانتان تا حد زیادی قابل درمان است. به تازگی ثابت شده است که مراقبت تسکین دهنده نه تنها به افراد دارای سرطان پیشرفته کمک می کند بهتر زندگی کنند، بلکه ممکن است امکان زنده ماندن را بالا ببرد.

۳- مشاوران ژنتیک

نقش علم ژنتیک در سرطان به خوبی جا افتاده است و با تعیین اینکه آیا یک سرطان ارثی است ممکن است به افراد برای تصمیم گیری راجع به درمانشان کمک کند.

۴- متخصصان توانبخشی

امروزه که تعداد زیادی از افراد از سرطان نجات می یابند، بالاخره مفهوم زنده ماندن در حال رسیدگی است. متخصصان توان بخشی مانند آن هایی که در طب فیزیکی و توان بخشی مدرک پزشکی دارند، ممکن است در طول درمان یا بعد از آن برنامه ای با هدف بازگردانی سلامتتان برای شما طراحی کنند.

اثرات بلند مدت درمان سرطان می توانند از ناتوانی های جسمی تا درد و استرس، در نجات یافتگان سرطان تغییر کنند و این نوع پزشکی می تواند به هماهنگی درمان ها (مانند فیزیوتراپی، کاردرمانی، مشاوره و درمان های بیشتر برای کمک به داشتن بهترین کیفیت زندگی با سرطان) کمک کند.


آشنایی با رادیوتراپی انکولوژی (سرطان درمانی ) دکتر پوریا عادلی

پیشنهاد مطالعه
عمل جراحی بازسازی پستان پس از درمان سرطان پستان
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

انتخاب زبان سایت


مشاوره آنلاین

آمار بازدید سایت

  • 10
  • 2
  • 1,292
  • 7,153
  • 2,213
  • تیر ۱۴, ۱۳۹۹
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ