Persian lang Arabic lang

تاثیر شیمی‌ درمانی بر اندام های بدن بیمار چقدر است ؟

تاثیر شیمی درمانی بر اندام ها

تاثیر شیمی‌ درمانی بر دستگاه های مختلف بدن گاهی ماندگار و اکثرا مدت کوتاهی بعد از اتمام شیمی‌درمانی  از بین می‌روند. دلیل پیش آمدن این عوارض جانبی، آسیبی ست که دارو‌های شیمی‌درمانی  به سلول‌های سالم می‌زنند و اختلالی که این دارو‌ها در روند رشد و تقسیم سلول‌های سالم به وجود می‌آورند. هدف استفاده از دارو‌های شیمی‌درمانی  کشتن سلول‌های سرطانی ( که با سرعت زیاد رشد و تکثیر می‌شوند ) است ، اما متأسفانه گاهی باعث آسیب به سلول‌هایی که به صورت نرمال سرعت رشد بالایی دارند ، نیز می‌شوند.

 

تاثیر شیمی‌ درمانی بر مغز استخوان

مهم‌ترین نقطه از بدن که سلول‌های آن فعالیت دائمی و سریعی دارند، مغز استخوان است. مغز استخوان سازنده اجزای خون مانند پلاکت‌ها، گلبول‌های قرمز خون، سلول‌های دفاعی و… است پس بیمار دچار کم‌خونی، ضعف سیستم ایمنی و استعداد برای ابتلا به بیماری‌های عفونی، خونریزی‌های جلدی و کبودی پوست و… می‌شود.

تاثیر شیمی‌ درمانی بر دستگاه گوارش

سلول‌های دستگاه گوارش نیز جزو سلول‌های فعال هستند و دارو روی آنها تاثیر زیادی دارد. اولین علامت شیمی‌درمانی، بی‌اشتهایی است که بعد از مدتی حالت تهوع و استفراغ نیز به آن اضافه می‌شود.

بهترین متخصص شیمی درمانی اصفهان تاثیر شیمی درمانی

تاثیر شیمی‌درمانی بر دستگاه عصبی

دستگاه عصبی نیز تحت‌تاثیر شیمی‌درمانی قرار می‌گیرد. بیماران معمولا به‌دلیل خستگی به پزشک مراجعه می‌کنند. گاهی بیماران با وجود اینکه سن بالایی ندارند دچار فراموشی هم می‌شوند. دست و پاها هم ممکن است دچار گزگز در ناحیه نوک انگشتان شوند.

تاثیر شیمی‌درمانی بر کلیه‌ها

داروهای شیمیایی از راه کلیه دفع می‌شوند و حین دفع روی سلول‌های کلیه نیز اثر می‌گذارند. بنابراین کلیه نمی‌تواند عمل تصفیه را به‌خوبی انجام دهد. ورم بدن نیز ناشی از عملکرد بد کلیه‌هاست. البته شدت ورم با خواب شبانه، کاهش می‌یابد.

زخم داخل دهان

التهاب ‌در مخاط پوست نیز بسیار شایع است که قرمزی و زخم در مخاط دهان ظاهر می‌شود. زخم‌های دهانی باعث می‌شوند بیمار درد زیادی داشته باشد و نتواند غذا بخورد.


مطالب پیشنهادی : 

رادیوتراپی یا شیمی درمانی – برای درمان سرطان کدامیک موثرتر است ؟

مدیریت خستگی مفرط پس از شیمی درمانی

طول دوره شیمی‌درمانی چقدر است ؟

پیشنهاد مطالعه
آیا شیمی درمانی بر سرطان اپیتلیالی تخمدان تاثیر دارد؟
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

انتخاب زبان سایت


مشاوره آنلاین

آمار بازدید سایت

  • 10
  • 2
  • 1,292
  • 7,153
  • 2,213
  • تیر ۱۴, ۱۳۹۹
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ