Persian lang Arabic lang

راه های تشخیص سرطان مغز

تشخیص بیماری سرطان مغز

برای تشخیص سرطان مغز باید تحت نظر قرار بگیرید تا شرایط جسمی شما سنجیده شود اگر یافته های پزشکی و معاینه فیزیکی شما احتمالاً به پزشک معالج شما نشان می دهد که با مغز یا ساقه مغز مشکل دارید. در بیشتر موارد ، شما سی تی اسکن مغز انجام می دهید. این آزمایش مانند اشعه ایکس است ، اما جزئیات بیشتری را در سه بعد نشان می دهد. معمولاً یک رنگ کنتراست به جریان خون شما تزریق می شود تا ناهنجاری های موجود در اسکن را برجسته کند.

بیشتر اوقات ، از اسکن MRI به جای سی تی اسکن برای تومورهای مشکوک مغز استفاده می شود. این امر به این دلیل است که MRI برای تشخیص وجود یا تغییر در تومور از حساسیت بالاتری برخوردار است. با این حال ، اکثر موسسات هنوز از CT Scan بعنوان اولین آزمایش تشخیصی استفاده می کنند.

افراد مبتلا به سرطان مغز اغلب مشکلات پزشکی دیگری دارند. بنابراین ، آزمایشات معمول آزمایشگاهی ممکن است انجام شود. اینها شامل تجزیه و تحلیل آزمایش خون ، الکترولیت و عملکرد کبد است.

اگر اسکن شما حاکی از وجود تومور سرطانی مغز باشد ، به یک متخصص سرطان به نام انکولوژیست ارجاع می شوید. اگر فردی در ناحیه شما موجود است ، باید به متخصص تومورهای مغزی بنام متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.


بیشتر بدانید : انکولوژی چیست ؟ از زبان دکتر پوریا عادلی متخصص پرتودرمانی انکولوژی


بهترین متخصص شیمی درمانی اصفهان بیوپسی برای تشخیص سرطان مغز

بیوپسی مغز

قدم بعدی در تشخیص ، تأیید وجود سرطان ، معمولاً با گرفتن و آزمایش نمونه تومور است. این بیوپسی نامیده می شود: پرمصرف ترین تکنیک برای بدست آوردن بیوپسی جراحی است. جمجمه باز می شود ، معمولاً با هدف از بین بردن کل تومور ، در صورت امکان. سپس بیوپسی از تومور گرفته می شود. اگر جراح نتواند کل تومور را خارج کند ، یک قطعه کوچک از تومور برداشته می شود.
در بعضی موارد ، بدون باز کردن جمجمه می توان بیوپسی را جمع کرد. محل دقیق تومور در مغز با استفاده از اسکن CT یا MRI مشخص می شود. سپس یک سوراخ کوچک در جمجمه ساخته می شود و یک سوزن که از طریق سوراخ به سمت تومور هدایت می شود ساخته می شود. سوزن بیوپسی را جمع می کند و برداشته می شود. این تکنیک stereotaxis یا بیوپسی استریوتاکتیک نامیده می شود.
بیوپسی توسط یک آسیب شناس (پزشک متخصص در تشخیص بیماری ها با مراجعه به سلول ها و بافت ها) در زیر میکروسکوپ معاینه می شود.

سرطان مغز – چه زمانی نیاز به پزشک داریم ؟


رادیوتراپی اصفهان


بهترین متخصص شیمی درمانی اصفهان


 

پیشنهاد مطالعه
سرطان پروستات در جوانان چه نشانه هایی دارد ؟
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

انتخاب زبان سایت


مشاوره آنلاین

آمار بازدید سایت

  • 40
  • 16
  • 1,262
  • 8,726
  • 2,803
  • مرداد ۲۲, ۱۳۹۹
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ