Persian lang Arabic lang

ارتباط کاهش خطر ابتلا به سرطان ها با انجام فعالیت بدنی

رابطه فعالیت بدنی و کاهش خطر ابتلا به سرطان‌های مختلف

با انجام فعالیت بدنی ، خطر سرطان به روش‌های مختلف کمتر می‌شود، از جمله با کاهش یافتن چاقی و التهاب و سطح هورمون و بهبود یافتن مقاومت نسبت به انسولین و کارکرد دستگاه ایمنی که در چند بخش قبلی به آنها پرداختیم و در این بخش قصد داریم مطالعاتی که در زمینه تاثیر ورزش بر برخی از سرطان ها انجام شده را برای شما شرح دهیم با ما همراه باشید :

آیا ورزش می تواند شما را در برابر خطر سرطان حفظ کند ؟

محققان در مطالعات تحقیقاتی نشان داده‌اند که فعالیت بدنی خطر چند نوع سرطان، از جمله سرطان پستان و سرطان رحم  را کاهش می‌دهد.

سرطان پستان و فعالیت بدنی

در مطالعاتی که در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا به عمل آمده، محققان نشان داده‌اند در زنانی که بیش از ۳ ساعت در هفته به تمرین بدنی متوسط تا شدید می‌پردازند خطر سرطان پستان ۳۰ تا ۴۰ درصد کمتر می‌شود. سابقه سرطان پستان در خانواده زنان ربطی به این کاهش خطر نداشت و در زنانی که با هر سطحی از خطر سرطان پستان مواجه بودند این کاهش خطر مشاهده شد.در اکثر مطالعاتی که صورت گرفته مشخص شده است هرچه سطح فعالیت بدنی بالاتر باشد خطر این سرطان به میزان بیشتری کاهش می‌یابد. گرچه فعال بودن اشخاص در سرتاسر عمر اهمیت دارد، فعالیت بدنی در هر سنی که صورت گیرد می‌تواند به کمتر شدن سرطان پستان کمک کند.

در تعداد اندکی از مطالعات به عمل آمده، افزایش فعالیت بدنی با کاهش خطر چند سرطان دیگر مرتبط بوده است.

سرطان رحم

با انجام تمرین بدنی می‌توان به کاهش یافتن چاقی و به پایین رفتن سطح استروژن کمک کرد. هم چاقی و هم بالا بودن سطح استروژن عواملی هستند که ممکن است با ایجاد سرطان رحم ارتباط داشته باشند. در برخی از مطالعات مشخص شده است در زنان فعال خطر این نوع سرطان ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش می‌یابد.

سرطان ریه

محققان در مطالعات به عمل آمده نشان داده‌اند بین افرادی که از نظر بدنی فعال هستند نرخ سرطان ریه پایین‌تر است. اما دلیل وجود این رابطه مشخص نیست، گرچه شاید یکی از دلایل این باشد که احتمال استعمال دخانیات در افرادی که تمرین بدنی انجام می‌دهند، کمتر است.


مطالب پیشنهادی : 

کشنده ترین سرطان های زنان کدام هستند؟

سرطان ریه مهمترین عامل مرگ و میر در جهان

شانس زنده ماندن و شیوه درمانی در هر مرحله سرطان پستان


بهترین متخصص شیمی درمانی اصفهان آیا ورزش می تواند شما را در برابر سرطان حفظ کند ؟

در مورد سرطان‌های دیگر، رابطه‌ای بین پیشگیری سرطان و تمرین بدنی به‌دست نیامده است. محققان در چند مطالعه نشان داده‌اند که هیچ رابطه‌ای بین سطح فعالیت بدنی و خطر سرطان راست‌روده وجود ندارد و در مطالعاتی که تا به‌حال در باره سرطان پروستات و تمرین بدنی صورت گرفته نتایج قطعی به‌دست نیامده است. گرچه مطالعاتی مرتبط با فعالیت بدنی و سرطان بیضه، سرطان تخمدان، سرطان کلیه، سرطان لوزالمعده و ملانوم به عمل آمده است، در هیچ‌یک از این مطالعات نتایج قطعی به‌دست نیامده و باید مطالعات بیشتری صورت گیرد.

 

پیشنهاد مطالعه
از انواع جراحی های درمانی سرطان پروستات چه می دانید ؟
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

انتخاب زبان سایت


مشاوره آنلاین

آمار بازدید سایت

  • 10
  • 2
  • 1,292
  • 7,153
  • 2,213
  • تیر ۱۴, ۱۳۹۹
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ