Persian lang Arabic lang

پیوند سلول های بنیادی برای سرطان خون

پیوند سلولهای بنیادی چیست؟

پیوند مغز استخوان و پیوند سلول های بنیادی خون محیطی راه هایی برای درمان سرطان های خون مانند لوسمی ، مولتیپل میلوما و لنفوم غیر هوچکین است. آنها به احیای توانایی بدن در ساخت سلول های خونی پس از شیمی درمانی با پرتودرمانی یا پرتودرمانی کمک می کنند. هر سال ۵۰،۰۰۰ پیوند جدید انجام می شود.

چرا به پیوند سلولهای بنیادی نیاز است؟

شیمی درمانی یا پرتودرمانی با دوز بالا که برای از بین بردن سلول های سرطانی خون استفاده می شود ، همچنین مغز استخوان سالم را از بین می برد. پیوند سلول های بنیادی به بازگرداندن توانایی مغز استخوان در تولید سلول های خونی کمک می کند. در بعضی موارد ، درمان و به دنبال آن جایگزینی سلولهای بنیادی سرطان را درمان می کند.

درمان سرطان خون معمولاً با شیمی درمانی ، یا به تنهایی یا با سایر داروها و درمانها شروع می شود. کارشناسان غالباً درباره اینکه کدام یک از روشهای درمانی استفاده شود مخالفند. پیوند سلولهای بنیادی گران ، پرخطر است و معمولاً در صورت عدم موفقیت شیمی درمانی توصیه می شود. با این حال ، برخی از مراکز سرطان به عنوان اولین روش درمانی پیوند سلولهای بنیادی را امتحان می کنند.

سلولهای بنیادی از کجا آمده اند؟

سلولهای بنیادی می توانند از چندین مکان به وجود بیایند. پیوند مغز استخوان مغز بیمار را جایگزین مغز عاری از سرطان می کند. پیوند سلولهای بنیادی محیطی از سلولهای بنیادی جمع آوری شده از جریان خون استفاده می کنند. پیوندها می توانند سلولهای خود بیمار (اتولوگ) یا سلولهای اهدا کننده (آلوژنیک) را درگیر کنند.

درباره خون بند ناف چیست؟

سلولهای بنیادی همچنین می توانند از خون بند ناف نوزاد متولد شوند. برخی از خانواده ها خون بند ناف را برای استفاده بعدی توسط کودک یا خواهر و برادر بانک می کنند. خانواده ها می توانند خون بند ناف را برای مصارف عمومی اهدا کنند.

برخی از بیماران می توانند سلولهای بنیادی خود را اهدا کنند. دیگران باید به کمکهای خویشاوندان یا افراد غریبه بستگی داشته باشند.  اگر سلولهای جدید به سلولهای بیمار حمله کنند یا سیستم ایمنی بدن به سلولهای اهداکننده حمله کند ، ممکن است مشکل ایجاد شود.


سرطان خون چیست؟

کنترل عوارض شیمی درمانی بر تغذیه بیمار

رادیوتراپی یا شیمی درمانی – برای درمان سرطان کدامیک موثرتر است ؟


متخصص شیمی درمانی اصفهان


رادیوتراپی اصفهان


پیشنهاد مطالعه
عوامل موثر در بالا رفتن خطر ابتلا به سرطان پستان
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

انتخاب زبان سایت


مشاوره آنلاین

آمار بازدید سایت

  • 44
  • 12
  • 2,342
  • 11,291
  • 3,489
  • شهریور ۲۵, ۱۳۹۹
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ