Persian lang Arabic lang

پیوند سلولهای بنیادی

 خون بند ناف چیست؟

سلولهای بنیادی همچنین می توانند از خون بند ناف نوزاد متولد شوند. برخی از خانواده ها خون بند ناف را برای استفاده بعدی توسط کودک یا خواهر و برادر بانک می کنند. خانواده ها می توانند خون بند ناف را برای مصارف عمومی اهدا کنند.

 اگر سلولهای جدید به سلولهای بیمار حمله کنند یا سیستم ایمنی بدن به سلولهای اهداکننده حمله کند ، ممکن است مشکل ایجاد شود. جمع آوری مغز استخوان نیاز به  بیهوشی و سپس استفاده از سوزن قوی برای کشیدن مغز از استخوان لگن دارد. این کار ۱-۲ ساعت در اتاق عمل طول می کشد. برای چند روز قبل از اهدای سلولهای بنیادی خون محیطی ، اهداکنندگان برای تقویت سطح سلولهای بنیادی در جریان خون از عکسهای دارویی ویژه استفاده می کنند. سپس اهدا کننده به دستگاهی متصل می شود که سلولهای بنیادی را از خون اهدا کننده فیلتر کرده و بقیه را برگرداند.

آماده شدن برای پیوند سلول های بنیادی می تواند دشوار باشد – با انجام آزمایشات پزشکی بسیاری ، تلاش برای یافتن یک دهنده مطابق ، و ماندگاری شیمی درمانی قبل از پیوند و پرتودرمانی. اما پیوند واقعی به طور شگفت آور ساده است. پزشکان در حالی که بیمار بیدار است ، سلول ها را از طریق IV به داخل خون تزریق می کنند. این کار ۱ تا ۵ ساعت طول می کشد.

بیشتر بدانید : 

بهترین متخصص شیمی درمانی اصفهان پیوند سلول های بنیادی برای درمان سرطان خون

در انتظار سلولهای بنیادی 

پس از پیوند ، بیماران دو تا شش هفته را در بیمارستان می گذرانند و منتظرند سلول های بنیادی جدید سلول های خونی را آغاز کنند. در این مدت ، تعداد سلولهای خون کم است. بیماران از نزدیک تحت مراقب هستند و ممکن است دوز داروهای ضد باکتریایی ، ضد قارچی و ضد ویروسی برای جلوگیری از عفونت های تهدید کننده زندگی دریافت کنند.

بازیابی از پیوند سلول های بنیادی

پس از ترک بیمارستان ، بیماران پیوند ممکن است ماه ها معاینه روزانه یا هفتگی داشته باشند. آنها ممکن است آزمایش های بسیاری از جمله آزمایش خون ، اشعه X قفسه سینه و آزمایش مغز استخوان انجام دهند. در طی این دوره توانبخشی ، ممکن است آنها مکرر انتقال خون داشته و آنتی بیوتیک مصرف کنند. آنها ممکن است به مدت یک سال به طور منظم ویزیت پزشکی داشته باشند ، تا زمانی که سیستم ایمنی بدن به خوبی کار کند.

اهدای مغز استخوان نیز یک روش اصلی پزشکی است. اهدا کنندگان معمولاً با درد چند روزه در باسن خود روبرو می شوند. ۴ تا ۶ هفته طول می کشد تا بدن آنها سلول های مغز اهدا شده را جایگزین کند. در موارد نادر ، اهدا کنندگان مغز استخوان می توانند دچار عفونت جدی یا عوارض بیهوشی شوند. اهدا کنندگان سلولهای بنیادی محیطی ممکن است با لخته شدن خون ، مشکلات مربوط به کاتتر و عوارض جانبی داروهای داده شده برای تقویت تعداد سلولهای بنیادی محیطی روبرو شوند.


رادیوتراپی اصفهان

پیشنهاد مطالعه
پیش‌آگهی سرطان سینه بخصوص کسانی که سرطان سینه متمرکز دارند، چگونه است؟
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

انتخاب زبان سایت


مشاوره آنلاین

آمار بازدید سایت

  • 40
  • 16
  • 1,262
  • 8,726
  • 2,803
  • مرداد ۲۲, ۱۳۹۹
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ