Persian lang Arabic lang

مراقبت پوست و مو از عوارض شیمی‌درمانی

تمام عوارض شیمی‌درمانی گذرا هستند

چطور در مقابل عوارض شیمی درمانی از پوست و مو خود مراقبت کنیم ؟ ماهیت سرطان و درمان‌های آن به‌گونه‌ای است که خیلی از بیماران در پذیرش آن با مشکل مواجه می‌شوند. متاسفانه هر چه پذیرش دیرتر باشد، احتمال خطرات ناشی از تاخیر در درمان هم بیشتر خواهد شد. بیماری سرطان معمولا طولانی، استرس‌زا و پرعارضه است. داروهای شیمی‌درمانی هم روی سیستم اعصاب و روان تاثیر می‌گذارد.

بنابراین عوارض بیماری از یک سو و عوارض شیمی‌درمانی از سوی دیگر ممکن است باعث شود روند درمان به هم بخورد. افسردگی ناشی از بیماری و نگرانی از اینکه دیگر امیدی به زندگی نیست، باعث می‌شود بیمار همکاری لازم را برای درمان نداشته باشد. پس تیم درمانی و خانواده همیشه باید به علائم روانی بیمار توجه داشته باشند. اینکه بیمار منزوی و ناامید است، به این معناست که فرد با بیماری و عوارض آن کنار نیامده است. در واقع، هنوز در شوک بیماری باقی مانده است.

راه‌های زیادی برای بهبود وضعیت چهره یا کاهش علائم داروها وجود دارد و بیماران می‌توانند تا وقتی که دوره درمان تمام نشده از آنها استفاده کنند. در این مواقع بالا بردن اطلاعات بیمار در مورد بیماری‌اش و اطمینان دادن به او که عوارض شیمی‌درمانی همیشگی نیستند، تاثیر زیادی در نگرش او نسبت به بیماری دارد.

شاید تا همین ۳-۲ دهه گذشته بسیاری از مبتلایان به سرطان فوت می‌کردند ولی امروزه، درمان‌ها بسیار مفید هستند و طول عمر بیمار را بالا می‌برند. بیمارانی که علائم افسردگی دارند، منزوی هستند، اختلال خواب و خوردن پیدا کرده‌اند و… نیاز به کمک روان‌شناس یا روان‌پزشک دارند. نجات از این بیماری ارتباط مستقیمی با روحیه بالای بیمار دارد. کادر درمانی و خانواده باید برای تقویت روحیه بیمار تلاش کنند.

بهترین متخصص شیمی درمانی اصفهان مراقبت از مو در زمان شیمی درمانیرادیوتراپی

ریزش مو یکی از عوارض شیمی‌ درمانی در استفاده از برخی داروها است. ریزش مو در عین حال به طول مدت درمان و میزان مصرف دارو بستگی دارد. در این افراد ریزش مو ناشی از آسیب به پیاز مو است و ساقه مو مقاومت خود را در مقابل شستن، فشار و شانه ‌زدن از دست می‌‌دهد. به طور معمول ریزش مو حدود پس از ۲ هفته از روز شروع نخستین مرحله شیمی‌ درمانی شروع می‌‌شود و معمولا قابل برگشت است.

داروهای شیمی‌درمانی در بعضی از نقاط بدن بیشتر عارضه ایجاد می‌کنند و عوارض آنها بستگی به نوع دارویی دارد که برای بیمار تجویز می‌شود، مثلا داروی سیکلو فسفامید ریزش موی زیادی ایجاد می‌کند. پس نوع دارو در ایجاد نوع و شدت عارضه موثر است. 


سایر مطالب مرتبط : 

تهوع و استفراغ از عوارض گوارشی بعد از شیمی درمانی و رادیوتراپی

تاثیر شیمی‌ درمانی بر اندام های بدن بیمار چقدر است ؟

پیشنهاد مطالعه
علائم سرطان سینه از زبان دکتر پوریا عادلی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

انتخاب زبان سایت


مشاوره آنلاین

آمار بازدید سایت

  • 2
  • 1
  • 1,284
  • 7,145
  • 2,212
  • تیر ۱۴, ۱۳۹۹
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ