Persian lang Arabic lang

متاستاز سرطان پروستات و نشانه های بروز آن

چه موقع فرد به متاستاز سرطان پروستات مبتلا می شود؟!

در حالت کلی به گسترش و مهاجرت سلول های سرطانی از یک بافت به بافت دیگر متاستاز سرطان پروستات گفته می شود به همین جهت در این شرایط بیان می شود که فرد مبتلا به متاستاز سرطان پروستات است.

با توجه به آمار موسسه ملی سرطان اینگونه بیان شده است که حدود ۲۰ درصد از مردان در طول عمر خود سرطان پروستات را تجربه خواهند کرد اما جای نگرانی نیست چرا که این بیماری عموما در مراحل اولیه توسط پزشک تشخیص داده خواهد شد ولی نباید فراموش کنید که این بیماری نیز مانند سایر تومور های سرطان به مرور زمان پیشرفته خواهد شد و زمانی که به قسمت های دیگر بدن سرایت کرده و بد خیم شود اصطلاحا گفته می شود که فرد به متاستاز سرطان پروستات مبتلا است.

عوامل خطر آفرین در ابتلا فرد به متاستاز سرطان پروستات

عوامل مختلفی وجود دارند که بر بروز سرطان پروستات در فرد دخیل هستند اما بر اساس آمار بنیاد سرطان پروستات یکی از شاخص ترین این عوامل سن افراد است به همین جهت مردان بالای ۶۵ سال سن بیشتر از سایر در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند.

از دیگر عوامل خطر برای سرطان پروستات عبارتند از:

 • وراثت

افرادی که این بیماری به صورت موروثی در خانواده هایشان وجود دارد و پدر یا برادرشان به سرطان پروستات مبتلا است دو برابر بیشتر از سایرین در خطر این بیماری قرار دارند.

 • نژاد

نژاد نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار بر ابتلا به این عارضه و همچنین متاستاز سرطان پروستات است به گونه ای که مردان آفریقایی- آمریکایی بیشتر از سایر نژاد ها در معرض خطر ابتلا به این عارضه قرار دارند.

 • سیگار کشیدن

سیگار کشیدن احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.

 • رژیم غذایی

محققان همچنین در حال بررسی ارتباط بین رژیم غذایی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند. رژیم های کم سبزیجات و یا با کلسیم بالا با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی رابطه مستقیم دارند.

علاوه بر عوامل خطر آفرین می خواهیم در مورد چگونگی گسترش سرطان پروستات هم صحبت کنیم:

نشانه های متاستاز سرطان پروستات

دنبال نشانه های متاستاز سرطان پروستات که پخش شدن در سایر نقاط بدن است باشید؛ علائم مختلفی وجود دارند که حاکی از سرطان پروستات پیشرفته خواهند بود و اگر در معرض خطر ابتلا به آن هستید باید مراقب علائمی همچون عفونی شدن دستگاه ادراری، بزرگی خوش خیم پروستات و عفونت پروستات باشید.

 •  حالاتی همچون تهوع، استفراغ، یبوست و پریشانی و گیجی را دست کم نگیرید؛

متاستاز سرطان پروستات قادر خواهد بود به استخوان ها نیز سرایت کند و موجب درد، ضعف و در نهایت شکنندگی استخوان ها شود. زمانی به شما حالاتی از قبیل گیجی، تهوع، یبوست و استفراغ دست خواهد داد که در اثر این بیماری، کلسیم استخوان موجود در خون خالی شود در نتیجه بایستی این علائم را نیز جدی بگیرید. اگر دچار ضعف استخوان های پا، بازو و یا مفصل ران شدید، ممکن است سرطان پروستات گریبان گیرتان شده باشد؛

در بخش فوقانی بیان نمودیم که سرطان پروستات پیشرفته می تواند در سطح غدد لنفاوی که در سراسر بدن و خصوصا در اطراف ناحیه لگن وجود دارد نیز گسترش یابد. وظیفه اصلی غدد لنفاوی فیلتر کردن و تخلیه مایع از خون است و زمانی که این غده با بافت های سرطانی مسدود شود موجب بزرگ شدن و تورم در منطقه می گردد که به دنبال آن تورم در اندام هایی نظیر پا و بازوهایتان را شاهد خواهید بود. اگر تصور می کنید یک طرف تحت تاثیر قرار گرفته است، آن را نسبت به طرف دیگر مقایسه کنید.

 

 • درد قفسه سینه، تنگی نفس و استفراغ خونی را به عنوان یکی از علائم متاستاز سرطان پروستات دست کم نگیرید؛

متاستاز

سرطان پروستات می تواند تا ریه ها نیز گسترش یابد. سرفه هایی که با آنتی بیوتیک ها قابل درمان نیستند و درد هایی که در قفسه سینه ایجاد شده و با تنگی نفس و استفراغ خونی همراه است از نشانه های سرطان پروستات پیشرفته قلمداد می شوند چرا که این عارضه کارکرد عادی ریه را با اختلال مواجه کرده و منجر به آسیب به بافت ها و عروق خونی می شود.

التهاب ایجاد شده در ریه توسط سرطان پروستات موجب تجمع مایع داخل ریه ها شده که می تواند تنگی نفس و درد در قفسه سینه را به همراه داشته باشد.

چه موقع از یک سرطان پیشرفته خبر دار می شویم؟!

ترکیب علائم را بررسی کنید. سردرد، سخت شدن راه رفتن، بی حسی در برخی نقاط بدن، از دست دادن حافظه، اختلال در عمل نگه داشتن ادرار زمانی که با یک دیگر به وجود آیند می توانند خبر از یک سرطان پیشرفته را به فرد بدهند.

شایع ترین سرطان متاستاز داده به مغز از سرطان پروستات، لپتومنژینال کارسینوماتوز نام دارد که می تواند موجب سردرد، بی حسی در بدن، سخت راه رفتن، بی اختیاری ادراری و فراموشی شود.

 • به درد در ناحیه کمر و حساس شدن به لمس دقت کنید؛

سرطان پروستات زمانی که پیشرفته شود و در واقع تبدیل به متاستاز سرطان پروستات گردد می تواند تا حد نخاع نیز پیشروی کند و منجر به فشرده شدن ستون فقرات گردد که با درد، ضعف عضلانی، حساس شدن به لمس همراه است و همچنین می تواند موجب بی اختیاری مثانه روده ها نیز گردد.

 

 • مراقب مدفوع خونی و یا خونریزی حین اجابت مزاج برای تشخیص متاستاز سرطان پروستات باشید؛

این نشانه حاکی از آن دارد که سرطان پروستات تا مقعد نیز گسترش یافته است. این عضو بدان جهت که در مجاورت پروستات قرار دارد، بیشتر در معرض سلول های سرطانی قرار می گیرد که به دنبال آن خونریزی، درد های شکمی از راست روده در زمان عبور مدفوع نیز مشاهده می شود.


علایم اختصاصی سرطان در مردان

پیشنهاد مطالعه
ادم لنفی یا لنف ادم (عوارض بازو) چیست؟
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

انتخاب زبان سایت


مشاوره آنلاین

آمار بازدید سایت

 • 34
 • 5
 • 2,240
 • 13,905
 • 4,342
 • مهر ۲۷, ۱۳۹۹
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ