Persian lang Arabic lang

آشنایی با رادیوتراپی انکولوژی (سرطان درمانی ) دکتر پوریا عادلی

آشنایی با سرطان درمانی (انکولوژی رادیولوژی)

رادیوتراپی انکولوژی با استفاده از پرتودرمانی با انرژی بالا برای آسیب رساندن به DNA سلولهای سرطانی و از بین بردن توانایی تقسیم و رشد آنها است. ممکن است با استفاده از دستگاه های به نام شتاب دهنده های خطی یا از طریق منابع رادیواکتیو که در داخل بدن بیمار به صورت موقت یا دائمی تابانده می شود .

پرتودرمانی ممکن است برای درمان سرطان ، برای تسکین درد بیمار سرطانی یا کاهش علائم سرطانی استفاده شود.

آماده سازی برای پرتودرمانی بر هدف قرار دادن دوز پرتودرمانی به سرطان تا حد امکان انجام می شود تا عوارض جانبی به حداقل برسد و از آسیب رساندن به سلول های طبیعی و سالم جلوگیری شود.

آزمایشات تصویربرداری ممکن است برای تعیین شکل و مکان دقیق تومور شما و تعیین مرزهای آن استفاده شود. پزشک شما بر اساس نوع معاینه که انجام می شود ، دستورالعمل های خاصی به شما می دهد . 

دلایل استفاده از پرتو درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی چیست ؟ 

بیش از نیمی از بیماران سرطانی در طی دوره درمانی برخی از مواقع تحت اشعه قرار می گیرند. پرتودرمانی استفاده از پرتوهای پر انرژی برای معالجه سرطان است. یک متخصص رادیولوژی ممکن است از اشعه برای درمان سرطان یا تسکین درد یک بیمار سرطانی یا کاهش علائم دیگر ناشی از سرطان استفاده کند.

پرتودرمانی کار می کند زیرا پرتودرمانی توانایی تولید مثل سلول های سرطانی را از بین می برد و بدن به طور طبیعی از این سلول ها خلاص می شود. پرتودرمانی با آسیب رساندن به DNA آنها ، سلولهای سرطانی را تحت تأثیر قرار می دهد ، به طوری که سلولهای سرطانی دیگر نمی توانند تقسیم و رشد کنند.

پرتودرمانی در کشتن سلولهایی که به طور فعال تقسیم می شوند مؤثر است. سلول های سرطانی به دو دلیل در معرض پرتودرمانی قرار دارند:

آنها سریعتر از سلولهای طبیعی تقسیم می شوند
آنها این آسیب را به اندازه سلولهای طبیعی ترمیم نمی کنند

رادیوتراپی و انکولوژی

رادیوتراپی و انکولوژی

رادیوتراپی انکولوژی در مراقبت از سرطان چگونه استفاده می شود؟

یک متخصص رادیولوژی ممکن است از پرتودرمانی خارجی یا براکی تراپی برای درمان سرطان استفاده کند. پرتودرمانی با پرتوهای خارجی می تواند توسط یک شتاب دهنده خطی ایجاد شود (ماشینی که الکترون ها را برای تولید اشعه ایکس یا اشعه گاما شتاب می دهد).

پروتون درمانی نوعی دیگر از پرتودرمانی با پرتوهای خارجی است که از سیکلوترون ها یا سنکروترون ها برای تولید اتم های بارشی استفاده می کند که تومورها را از بین می برد.

پرتودرمانی که توسط منابع رادیواکتیو که در داخل بیمار قرار می گیرند انجام می شود ، براکی تراپی نامیده می شود. منابع رادیواکتیو در سوزنها ، دانه ها ، سیمها یا کاتترها بسته می شوند و بطور موقت یا دائمی مستقیماً درون یا در نزدیکی تومور کاشته می شوند. براکی تراپی یک روش درمانی رایج برای سرطانهای پروستات ، رحم ، دهانه رحم یا پستان است.


بیشتر بخوانید : نشانه های سرطان پروستات را بشناسید !


برخی از بیماران سرطانی ممکن است تحت درمان با پرتودرمانی قرار بگیرند. در بعضی موارد ، همزمان با شیمی درمانی ، پرتودرمانی تجویز می شود. شیمی درمانی مورد استفاده با پرتودرمانی می تواند پاسخ موضعی را بهبود بخشد و بیماری متاستاتیک را کاهش دهد.

در موارد دیگر ، پرتودرمانی قبل از عمل جراحی (بعد از جراحی) یا بعد از عمل (درمان کمکی) انجام می شود.


بیشتر بدانید : تشخیص هوشمند سرطان پستان 


 

پیشنهاد مطالعه
پیوند سلول های بنیادی برای سرطان خون

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

انتخاب زبان سایت


مشاوره آنلاین

آمار بازدید سایت

  • 43
  • 17
  • 1,265
  • 8,729
  • 2,804
  • مرداد ۲۲, ۱۳۹۹
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ