Persian lang Arabic lang

آشنایی با متخصصان درگیر در پرتونگاری – رادیوتراپی ( قسمت اول )

چه کسانی در روند انجام رادیوتراپی سهیم هستند ؟

فناوری مدرن با استفاده از فناوری تصویربرداری سه بعدی ، برنامه ریزی درمانی رایانه ای و دستگاه های پرتونگاری پرانرژی برای ایجاد دقیق تر درمان امکان پذیر شده است. متخصصان درگیر در پرتودرمانی عبارتند از:

 • انکولوژیست های پرتوی
 • پرتونگاران
 • پرستاران انکولوژی پرتونگاری
 • فیزیکدانان پرتودرمانی پزشکی
 • دزیمتریست ها
 • مددکاران اجتماعی
 • متخصصین رژیم

 

انکولوژیست های پرتوی

یک انکولوژیست پرتودرمانی یک پزشک متخصص پزشکی است که آموزش های مربوط به پرتودرمانی (همچنین به آن رادیوتراپی نیز گفته می شود) برای درمان یا کاهش علائم سرطان و مراقبت کلی از بیماران سرطانی را سپری کرده است . 

آنها در نهایت وظیفه ارزیابی بیماران منفرد ، تعیین بهترین برنامه مدیریت ، نظارت بر معالجه و ارزیابی پیشرفت را دارند. متخصصان رادیولوژی ممکن است آزمایشات و تصاویر را سفارش دهند ، داروها را تجویز کرده و با سایر پزشکان درگیر در درمان سرطان مشورت کنند.

انکولوژیست های پرتوی نزدیک با متخصصان پرتودرمانی و فیزیکدانان پزشکی انکولوژی رادیوگرافیک همکاری می کنند تا اطمینان حاصل شود که درمان بی خطر و دقیق است. پس از معالجه ، پیگیری مداوم توسط انکولوژیست رادیولوژی برای کمک به ارزیابی پاسخ بیمار به درمان و مدیریت هرگونه پیشرفت بیشتر در مراقبت از بیمار متداول است.

پزشک متخصص رادیولوژی به طور مرتب با بیماران و مراقبان آنها ملاقات خواهد کرد تا در مورد آنچه در قبل ، حین و بعد از مداوا درگیر است صحبت کند.


دکتر پوریا عادلی متخصص رادیوتراپی آنکولوژی – عضو انجمن سرطان آمریکا ASCO


انکولوژیست  پزشکانی که مراقبت از هر بیمار سرطانی را تحت معالجه اشعه قرار می دهند. آنها برنامه درمانی هر بیمار سرطانی را تهیه و تجویز می کنند ، آنها اطمینان می یابند که هر درمانی به طور دقیق انجام می شود و بر پیشرفت بیمار نظارت می کنند و درمان را تنظیم می کنند تا اطمینان حاصل کنند که بیماران در طول درمان از کیفیت مراقبت برخوردار می شوند.

انکولوژیست های پرتوی همچنین به شناسایی و معالجه هرگونه عارضه جانبی پرتودرمانی کمک کرده و با کلیه اعضای تیم انکولوژی پرتونگاری نزدیک همکاری می کنند.

انکولوژیست های پرتوی چهار سال دانشکده ، چهار سال دانشکده پزشکی ، یک سال کارآموزی عمومی پزشکی ، سپس چهار سال اقامت (آموزش تخصصی آنکولوژی پرتودرمانی) را گذرانده اند.

 

پیشنهاد مطالعه
علائم سرطان سینه از زبان دکتر پوریا عادلی

پرتونگاران

یک پرتودرمانی برنامه تابش را محاسبه می کند و تجهیزات مورد استفاده برای تهیه برنامه درمانی کلی را که توسط انکولوژیست تشعشعی تعیین شده است ، کار می کند. آنها از فن آوری و تصویربرداری پیشرفته برای اطمینان از حداقل آسیب به بافت سالم اطراف تومور استفاده می کنند.

پرتودرمانی ها همچنین قادر به پاسخگویی به سوالات یا نگرانی هایی هستند که بیماران درمورد سرطان یا معالجه خود دارند یا آنها را به پزشک متخصص مراقبت های بهداشتی هدایت می کنند.

پرتودرمانی ها با انکولوژیست های پرتونگاری کار می کنند. آنها رادیوتراپی روزانه را تحت نظر پزشک و سرپرستی پزشک انجام می دهند ، سوابق روزانه را حفظ می کنند و مرتباً دستگاه های معاینه را بررسی می کنند تا از صحت کار آنها اطمینان حاصل شود.

متخصصان پرتودرمانی یک دوره آموزشی دو تا چهار ساله را در زیر دبیرستان یا کالج می گذرانند ، سپس یک امتحان ویژه می گذارند و باید توسط سازمان ثبت جهانی فن آوری های رادیولوژی گواهی شوند. علاوه بر این ، بسیاری از ایالت ها نیاز به مجوز پرتودرمانی را دارند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

انتخاب زبان سایت


مشاوره آنلاین

آمار بازدید سایت

 • 6
 • 2
 • 1,231
 • 7,249
 • 2,252
 • تیر ۱۷, ۱۳۹۹
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ