وضعیت سرطان معده در ایران

بروز سالانه ۱۰ هزار مورد جدید سرطان معده با ۸ هزار مرگ در ایران 

موفق ترین کشور دنیا در تشخیص زودهنگام سرطان معده / آغاز مطالعه ۱۰ ساله برای کاهش بروز سرطان معده در پر خطرترین منطقه ایران


کنگره ۲۰۱۹  انجمن جهانی گوارش و کبد ۲۱ تا ۲۴ سپتامبر

کنگره ۲۰۱۹  انجمن جهانی گوارش و کبد طی روزهای ۲۱ تا ۲۴ سپتامبر / ۳۰ مرداد تا ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸ در شهر ترکیه برگزار شد و دکتر ملک زاده ، رییس انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران گزارشی از وضعیت بروز ، شیوع و مرگ ناشی از سرطان معده در جهان و ایران ارائه کرد : 

♦ سالانه بیش از ۱۰ هزار مورد جدید سرطان معده و ۸ هزار مرگ ناشی از آن در ایران بروز می یابد . 

♦ سرطان معده شایع ترین سرطان در بین مردان ایران است . 

♦ سهم مردان از موارد جدید سالانه سرطان معده در ایران ، بیش از ۷ هزار و سهم زنان بیش از ۳ هزار مورد است ؛ به عبارتی ، ۲۲ مرد از هر ۱۰۰ هزار مرد و ۱۰ زن از هر ۱۰۰ هزار زن در کشور مبتلا به سرطان معده می شوند . 

♦ میزان بروز سرطان معده در شمال ایران  برابر جنوب است . 

♦ ریه ، پستان ، روده بزرگ ، پروستات ، معده ، کبد ، مری ، دهانه رحم ، تیروئید و مثانه ۱۰ سرطان شایع در جهان هستند . 

سرطان معده

♦ استان های اردبیل ، زنجان ، خراسان شمالی ، آذربایجان غربی و خراسان رضوی پرخطرترین استانهای ایران در سرطان معده با بیش از ۳۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر هستند .  

♦ در سال ۲۰۱۷ ، بیش از یک میلیون مورد جدید سرطان معده در جهان ثبت شد ؛ حدود ۸۶۵ هزار نفر بر اثر سرطان معده جان خود را از دست دادند و بیش از ۱۹ میلیون سال از دست رفته عمر بر اثر ناتوانی ناشی از این نوع سرطان را شاهد بودیم . 

♦ بیشترین نرخ استاندارد شده سنی بروز سرطان معده در ۲۰۱۷ ، مربوط به کشورهای پردرآمد آسیا ، اقیانوسیه و شرق آسیا به ویژه چین بوده که نزدیک به نیمی از موارد بروز یافته سرطان معده در جهان را به خود اختصاص می دهد . 

♦ بروز سرطان معده در کشورهای توسعه یافته ، روند رو به کاهش و در کشورهای در حال توسعه روند رو به افزایش را تا سال ۲۰۴۰ طی خواهد کرد . 

♦ ژاپن موفق ترین کشور دنیا در پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان معده است و از دلایل مهم آن برخورداری از سیستم های پیشرفته تشخیص با رادیوگرافی و معاینات اندوسکوپی افراد بالای ۵۰ سال و همچنین ارائه خدمات بیمه ای برای درمان و ریشه کنی عفونت هلیکوباکتر پیلوری در افراد جوان بوده و ادامه چنین رویکردی ، مرگ و میر ناشی از سرطان معده در این کشور را با کاهش چشمگیری طی ۱۰ تا ۲۰ سال آینده مواجه خواهد کرد . 

♦سه عامل خطر اصلی بروز سرطان معده:

 ۱ –  عفونت فعال شده هلیکوباکتر پیلوری 

۲ – رژیم غذایی و سبک زندگی 

۳ – عوامل ژنتیکی ، است . 

♦ سهم عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بین عوامل خطر بروز سرطان معده ، ۷۵ تا ۸۰ درصد است . 

♦ مصرف تنباکو ، تریاک و نمک زیاد نیز از جمله عوامل خطر مرتبط با سبک زندگی در بروز سرطان معده است . 

♦ عوامل مهم پیشگیری کننده کننده از سرطان معده ، مصرف زیاد سبزیجات ، میوه ها و گوشت ماهی است . 

پراکندگی سرطان معده در جهان

پراکندگی سرطان معده در جهان

♦ پرتغال ، ویتنام ، استونی ، ایران ، بلغارستان ، کره ، چین ، ایتالیا و ژاپن به عنوان پرخطرترین کشورها در شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری و هنگ کنگ ، آلمان ، جمهوری چک و شیلی به عنوان کشورهای دارای خطر متوسط در سرطان معده هستند . 

♦شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در ایران ، ۷۰ درصد است که ۱۴ درصد کمتر از پرتغال با بیشترین میزان شیوع ( ۸۴ درصد ) است . 

♦ درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری اگرچه خطر ابتلا به سرطان معده را کاهس می دهد ، اما بخش قابل توجهی از افراد مبتلا به این عفونت حتی پس از درمان موفقیت آمیز ، گاهی دچار سرطان معده می شوند . 

♦ مطالعات جهانی حاکیست مصرف روزانه یک عدد قرص آسپرین ۸۰ میلی گرم برای افراد ۵۰ تا ۵۹ سال و احتمالا ۶۰ تا ۶۹ سال بیشترین تاثیر را در کاهش خطر ابتلا به سرطان معده در افراد پرخطر دارد . به طوری که تا ۳۰ درصد ، بروز سرطان معده را کاهش می دهد . 

♦ مصرف آسپرین نه تنها در کاهش خطر ابتلا به سرطان معده و بلکه در کاهش خطر برخی سرطان های دیگر همچون روده بزرگ ، مری ، پروستات و پستان موثر است . 

♦ مطالعات همچنین تاثیر مصرف مکمل ویتامین D در جلوگیری از عود سرطان روده بزرگ را امیدوار کننده گزارش کرده اند . 

♦ بر اساس مطالعات جهانی مصرف داروی متفورمین و استاتین نیز بر کاهش خطر ابتلا به سرطان در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ موثر است . 

♦ مطالعه ای در ایران برای بررسی تاثیر مصرف آسپرین و متفورمین بر پیشگیری از سرطان معده در افراد مبتلا به عفونت هلیکوباتر پیلوری توسط مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با همکاری پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی آغاز شده که در آن ۲۲ هزار نفر ، به مدت ۱۰ سال پیگیری می شوند و نتایج آن می تواند تاثیر این دو دارو بر پیشگیری از بروز سرطان معده و برخی سرطان ها را با قطعیت بیشتری نشان دهد .


بیشتر بخوانید : آمار سرطان در کشور از میانگین جهانی کمتر است


نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *