Persian lang Arabic lang
| 31115 (031) - ۰۳۱۳۲۲۳۲۱۴۵ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۳ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۴

MRI و تشخیص دقیق تومور نوراندوکرین دهانه رحم

MRI به طور دقیق تومور نوراندوکرین دهانه رحم را مرحله بندی می کند .

پیش بینی برای بیماران تومور نوراندوکرین دهانه رحم ضعیف است ، اما MRI می تواند به ارائه دهندگان کمک کند تا به طور قابل اعتمادی بیماری خود را مرحله بندی کنند. کارسینومای نوروآندوکراین ( NEC ) در دهانه رحم نادر است و بیماران مبتلا به آن معمولاً پیش آگهی ضعیفی دارند. در نتیجه ، مرحله بندی دقیق مهم است و تحقیقات تازه منتشر شده نشان می دهد MRI می تواند این کار را انجام دهد.

به دنبال ارائه راهنمایی بهتر برای مرحله بندی سرطان و بقای بالقوه ، تیمی از محققان از ژاپن بررسی کردند که آیا MRI می تواند ویژگی های متمایز NEC دهانه رحم را مشخص کند و آن را به طور دقیق مرحله بندی کند. آنها یافته های خود را در Oncotarget منتشر کردند.

علیرغم اینکه این اتفاق نادر است ، NEC دهانه رحم از حمله لنفوواسکولار ، متاستاز لنفاوی و دیستال و عود آن بیشتر از سایر انواع دیگر بدخیمی های دهانه رحم رحم مانند سرطان سلول سنگفرشی و آدنوکارسینوما است. به علاوه ، نمونه برداری از اسمیر و دهانه رحم معمولاً به اندازه کافی حساس و قطعی نیستند تا بتوانند تشخیص دهند.

با توجه به اینکه ، نیازی به راهی برای شناسایی و ارزیابی دقیق این تومورها وجود دارد و ادبیات موجود به چنین پتانسیلی در MRI اشاره کرده است. برای آزمایش این احتمال ، تیم کیتاجیما ۶۲ زن را از ۲۶ تا ۸۲ سال که از نظر بافت شناسی رحم NEC را اثبات کرده اند ، ثبت نام و آنها را با MRI با وزن T2 بررسی کردند. هدف شناسایی چندین ویژگی NEC متمایز ، از جمله کارسینوم سلول عصبی اندوکرین سلول کوچک و بزرگ ، و همچنین سایر ارتباطات پاتولوژیک بود.

بر اساس تجزیه و تحلیل آنها ، این تیم کشف کرد که ، در میان ۵۰ زن در گروه که تحت هیسترکتومی رادیکال و لنفادنکتومی بدون شیمی درمانی جدید قرار گرفته اند ، MRI قادر به تهیه مرحله T داخل لگن با دقت کلی ۸۸ درصد برای مرحله بندی آسیب شناسی است. حساسیت ، ویژگی و دقت مبتنی بر بیمار برای تشخیص متاستاتیک غدد لنفاوی لگن به ترتیب ۳۸.۵ ، ۱۰۰ و ۸۳.۳ درصد بود.

رادیوتراپی اصفهان | مرحله بندی تومور نورواندوکرین دهانه رحم با کمک MRI

علاوه بر این ، کیتاجیما گفت ، این تیم سه سال بدون پیشرفت برای FIGO I ، II ، III و IV کشف کرده است ، به ترتیب ۶۴.۳ درصد ، ۸۰.۹ درصد ، ۵۰ درصد و ۶۴.۳ درصد بود. متأسفانه ، میزان بقا همه ۰ درصد بود.

در نهایت ، وی گفت ، MRI لگن یافته های تصویربرداری دقیق و قابل اطمینان را برای مرحله بندی T با این گروه بیمار ارائه می دهد.

وی گفت: “به نظر می رسد تشخیص قطعی بر اساس نتایج MRI قبل از عمل دشوار باشد.” “با این حال ، یافته های جدید و سایر یافته های قبلی نشان می دهد که یک بافت ضایعه همگن با انتشار واضح و محدود در سرتاسر تومور ، نمایانگر NEC دهانه رحم است.”

 

پیشنهاد مطالعه
گالری تصاویر | دکتر پوریا عادلی | متخصص شیمی درمانی اصفهان

آنچه باید از سرطان سرویکس بدانید …

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

مشاوره آنلاین

انتخاب زبان سایت


آمار بازدید سایت

  • 35
  • 29
  • 1,537
  • 5,823
  • 27,539
  • 31,163
  • 16,050
  • اسفند ۶, ۱۳۹۹

ساماندهی وزارت ارشاد

logo-samandehi
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ