Persian lang Arabic lang
| 31115 (031) - ۰۳۱۳۲۲۳۲۱۴۵ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۳ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۴

کرونا ویروس در زنان و مردان چگونه بروز می کند؟

چرا کرونا در مردان شدیدتر از زنان است؟

چندین مطالعه نشان داده است که در حال حاضر مردان بیشتری نسبت به زنان در اثر کرونا ویروس جان خود را از دست می دهند. کارشناسان می گویند بخشی از دلیلش این است که زنان سیستم ایمنی قوی تری نسبت به مردان دارند.
آنها اضافه می کنند که مردان همچنین تمایل به انجام رفتارهای پرخطرتر مانند نادیده گرفتن فاصله فیزیکی داشته و علائم را به اندازه زنان جدی نمی گیرند.
در سراسر دنیا، مردان بیشتر از زنان در اثر کووید۱۹ می میرند. دلایل احتمالی آن طیف وسیعی از زیست شناسی تا عادات بد دارند.
مطالعه ای که ماه گذشته در مجله مرزهای بهداشت عمومی منتشر شد، گزارش داد که زنان و مردان به طور مساوی به ویروس جدید کرونا مبتلا می شوند. با این حال، محققان همچنین گزارش دادند که مردان به طور قابل توجهی از اثرات شدید بیماری بیشتر رنج می برند.

محققان چینی گفتند که در یک زیرمجموعه بزرگ از بیماران کرونا، بیش از ۷۰ درصد کسانی که فوت کردند مرد بودند. آنها گفتند که هنگام بررسی تحقیقات شیوع سندرم حاد تنفسی حاد (SARS) در سال ۲۰۰۳ به نتایج مشابهی رسیدند. سایر آمار و ارقام منتشر شده از زمانی که همه گیری COVID-19 شروع شد نیز از این مطالعه پشتیبانی کرده اند.
سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش داده است که ۶۳ درصد مرگ های مربوط به کرونا در اروپا مربوط به مردان بوده است.

مطالعه ای که توسط موسسه عالی بهداشت رم در ماه مارس انجام شد نشان داد که در میان ایتالیایی های بستری شده برای ویروس کرونا، ۸ درصد از مردان و ۵ درصد از زنان فوت کردند.
در شهر نیویورک مردان تقریباً دو برابر زنان بر اثر کرونا ویروس فوت کرده اند. اداره بهداشت شهر در اوایل آوریل گزارش ۴۳ مرگ در اثر کرونا برای هر ۱۰۰۰۰۰ مرد را در مقایسه با ۲۳ مرگ برای هر ۱۰۰۰۰۰ زن داد.
در حال حاضر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) مرگ کرونا را براساس جنسیت گزارش نمی کنند، اما کارشناسان هیچ دلیلی نمی بینند که این روند در سایر نقاط آمریکا متفاوت باشد.

دکتر استیون برگر ، متخصص بیماریهای عفونی و بنیانگذار شبکه جهانی بیماریهای عفونی و اپیدمیولوژی (GIDEON) می گوید: “برخی از دلایل زمینه ای که باعث می شود کووید۱۹ در مردان کشنده تر از زنان باشد، می تواند این واقعیت را نشان دهد که بیماری قلبی در مردان مسن بیشتر از زنان مسن رواج دارد.” “مطالعات همچنین نشان می دهد که فشار خون بالا و بیماری کبد در مردان شیوع بیشتری دارد و همه اینها به نتایج منفی بیشتری به همراه کرونا منجر می شوند.”

آنزیم ها و سیستم ایمنی

یک مطالعه که در تاریخ ۱۰ مه منتشر شد گزارش داد که غلظت آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین ۲ (ACE2) در خون مردان بیشتر از زنان است. محققان گزارش دادند از آنجا که ACE2 ویروس کرونا را قادر می سازد سلول های سالم را آلوده کند، این موضوع به توضیح اینکه چرا مردان نسبت به ویروس کرونا آسیب پذیرتر از زنان هستند کمک می کند. سیستم ایمنی نیز ممکن است یک عامل باشد.
برگر گفت: “ژنتیک نیز ممکن است نقش زیادی داشته باشد.” “زنان به دلیل وجود کروموزوم X اضافی، از سیستم ایمنی قوی تر و واکنش بیشتری نسبت به مردان در برابر عفونت برخوردار هستند.”
سالواتوره جی جورگانی، فارم دی، داروساز و مشاور ارشد علوم شبکه بهداشت مردان، که حامی سلامت مردان و پسران است، موافق این است که: “شما نمی توانید از زیست شناسی و ژنتیک دور شوید.”
این پدیده در واقع باعث آغاز دو آزمایش بالینی در ایالات متحده شد. در این آزمایشات دانشمندان به مردان مبتلا به کرونا هورمون های جنسی مانند استروژن می دهند تا ببینند آیا این امر به آنها کمک می کند تا از این بیماری بهبود یابند یا خیر.

بهترین متخصص شیمی درمانی اصفهان | بیماری ویروس کرونا

مردان در واقع “جنس ضعیف تر” هستند . 

جورجیانی گفت: مردان از نظر فرهنگی شرطی شده اند که خود را قوی قلمداد کنند، اما هنگامی که بحث از “ایمنی” به میان می آید زنان “جنس ضعیف تر” نیستند.
علاوه بر این وی خاطرنشان کرد که مردان در ۹ تا از ۱۰ علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده، نرخ بالاتری از مرگ و میر را به خود اختصاص می دهند. این بدان معناست که احتمال داشتن شرایط پیش زمینه ای که کرونا را خطرناکتر می کند در مردان بیشتر است.

رفتارهایی که بر سلامت ریه ها تأثیر می گذارند، مانند سیگار کشیدن، نیز ممکن است در تأثیر مرگبار این بیماری بر روی مردان نقش داشته باشد. برگر گفت: “مثلاً در چین سیگار کشیدن تا حد زیادی یک عادت مردانه است، در نتیجه بسیاری از مردان از بیماری مزمن ریه رنج می برند.” “این مردان را در صورت ابتلا به کرونا در معرض آسیب بیشتری قرار می دهد.”
WHO تخمین می زند که آلودگی هوا سالانه بیش از ۴ میلیون نفر را در اثر ابتلا به بیماری هایی مانند آسم، برونشیت، آمفیزم، بیماری های ریه و قلب و آلرژی های تنفسی از بین می برد.

مطالعه اخیر از دانشگاه هاروارد T.H، دانشکده بهداشت عمومی چان در ماساچوست گزارش داد افرادی که در مناطقی با سطح بالای آلودگی هوا زندگی می کنند نیز بیشتر از کسانی که در مناطق آلوده نیستند احتمال دارد در اثر COVID-19 بمیرند.
همچنین آلودگی می تواند در افزایش میزان مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در مردان نقش داشته باشد. برگر گفت: در بسیاری از فرهنگ ها مردان به احتمال بیشتری به کارهای خارج از خانه اشتغال دارند که آنها را در معرض شرایط آب و هوایی شدید و آلودگی قرار می دهند.” “این می تواند به طور مستقیم بر پاسخ آنها به عفونتی مانند کرونا تأثیر بگذارد.”
دکتر درِک. ام. گریفت، مدیر انستیتوی تحقیقات درباره سلامت مردان در دانشگاه Vanderbilt در تنسی می گوید: “مشاغل پرخطری که طبق دستور های اضطرار همه گیری – به ویژه پاسخ دهندگان اولیه – ضروری تلقی می شوند نیز ممکن است به طو نامتوازنی، مشاغلی باشند که مردان به طور سنتی بیشتر انجام می دهند.”
نرخ بالاتر مرگ و میر مردان در همه گیری ها چیز جدیدی نیست. به عنوان مثال تحقیقات در مورد آنفولانزای جهانی در سال ۱۹۱۸ دریافت که مردان بالغ غیر سالخورده با سرعت بسیار بالاتری نسبت به زنان جان خود را از دست دادند، و این احتمالاً به این دلیل بوده که سابقه سل (عامل آسیب رسان به ریه) در مردان بیشتر بوده است.

خطر پذیری بیشتر نیز ممکن است نقش داشته باشد . 

رفتار مردان در طی همه گیری نیز می تواند باعث افزایش قرار گرفتن آنها در معرض کرونا ویروس جدید شود. نظرسنجی که توسط موسسه گالوپ بین ۲ تا ۱۳ مارس انجام شد نشان داد که زنان بیشتر از مردان نگران کرونا هستند (با حاشیه ۶۲ تا ۵۸ درصدی).
برگر گفت: “این احتمال وجود دارد که مردان بیشتر در معرض خطر باشند زیرا آنها بیشتر تمایل دارند خود را در معرض جمعیت زیاد و تبادلات اجتماعی، از جمله مواردی مانند دست دادن و شرکت در رویدادهای ورزشی، قرار دهند.”

جورجیانی گفت: مردانی هستند که سندروم شکست ناپذیری دارند، سندومی که بسیاری از رفتارها را در آنها پی ریزی می کند، و آنها معمولاً با محدودیت های مرتبط با همه گیری از جمله فاصله گذاری اجتماعی، سازگاری کمتری دارند. وی گفت برای سایر مردان، این موضوع خیلی رفتار شوالیه مانندی نیست که به سادگی بتوان آن را به اینکه “آنها فکر می کنند بهداشت کار آنان نیست”، ارتباط داد.
جورجیانی گفت: “پیام های پیشگیری از کرونا که برای مردان تهیه می شود باید بر این نقش های سنتی مردان تمرکز کرده و در عین حال میلیون ها سال زیست شناسی و انتخاب طبیعی را نادیده نگیرد.”

وی گفت: “مرد ها بسیار نگران خانواده های خود هستند، بنابراین به آنها بگویید این کار را برای خودت انجام نده، این کار را برای کسانی که دوستت دارند انجام بده.” “حتی اگر آنها احساس کنند که وضعیت خوبی دارند و می توانند با ویوس مقابله کنند، باز هم می توانند ناقل بوده و باعث مرگ همسر یا دختر یا پدرشان شوند.”
با این حال گریفت هشدار داد که موارد زیادی درباره کرونا ناشناخته مانده است، از جمله تأثیر متفاوت آن بر زنان و مردان.
وی گفت: “در نظر گرفتن این عوامل ارزشمند است، اما این نظر کمی ناپخته است.” “بیشتر این بیانات فرض را بر این می گذارند که ما درک بیشتری از این بیماری داریم، در صورتی که در واقعیت اینطور نیست.”

 بهترین متخصص شیمی درمانی اصفهان | جدی گرفتن علائم کرونا

جدی گرفتن علائم کرونا ویروس

با این حال چیزی که به خوبی اثبات شده این است که مردان معمولاً جستجو برای مراقبت های بهداشتی را به تأخیر می اندازند و علائم بیماری را نادیده می گیرند یا آنها را رد می کنند.
دیوید ازل، مدیر اجرایی Darien Wellness، یک گروه بهداشت روان در کنتیکت، گفت: “بسیاری از مردان مراقبت از خود را پذیرش ضعف می دانند.” ما یاد گرفته ایم که خودکفا باشیم و به همه به جز خودمان اهمیت دهیم. این منجر به نادیده گرفتن علائم نشان دهنده نه تنها COVID بلکه هر بیماری تهدید کننده زندگی می شود. ”
دکتر دبورا بیرکز، هماهنگ کننده پاسخ کرونا برای دولت ترامپ، در جلسه توجیهی ۹ آوریل اظهار داشت که ۵۶ درصد افرادی که از نظر بیماری آزمایش شده اند مرد هستند. این در حالی است که ۴۴ درصد از آنان زن هستند.

از مردانی که آزمایش شدند، جواب آزمایش کرونا برای ۲۳% از آنان در مقایسه با ۱۶% از زنان مثبت بود.
بیرکس گفت: “این به ما این ایده را می دهد که چگونه مردان معمولاً در سیستم ارائه دهنده خدمات بهداشتی حضور پیدا نمی کنند تا زمانی که علائم بیشتری داشته باشند.” “این در مورد همه مردان صدق می کند، صرف نظر از گروه سنی: اگر علائمی دارید، باید مطمئن شوید که آزمایش داده اید.”

 

پیشنهاد مطالعه
آشنایی با جراحی رادیکال پروستاتکتومی

انواع متفاوت ویروس کرونا

با پزشک در تماس باشید 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

مشاوره آنلاین

انتخاب زبان سایت


آمار بازدید سایت

  • 27
  • 21
  • 1,255
  • 4,558
  • 19,700
  • 23,324
  • 10,160
  • دی ۱۵, ۱۳۹۹

ساماندهی وزارت ارشاد

logo-samandehi
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ