Persian lang Arabic lang
| 31115 (031) - ۰۳۱۳۲۲۳۲۱۴۵ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۳ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۴

پاندمی‌ کووید ۱۹ تنها یک موج دارد – رسیدن به ثبات تا ۶ ماه آینده

رسیدن به ثبات تا ۶ ماه آینده

 امروز و در پایان آذرماه نزدیک به ١٠ ماه از پاندمی‌ کووید ۱۹ می‌گذرد و علی‌رغم اسامی موج اول و دوم و …باید گفت که پاندمی تنها یک موج دارد و فقط افت و خیزها براساس مداخلات انتقال متفاوت می‌شود.
وقتی ویروس از یک حیوان ، جهش یافته و به انسان منتقل می‌شود هنوز یک قدم دیگر دارد تا به یک پاندمی تبدیل شود و آن هم انتقال از انسان به انسان است که در مورد کروناویروس شاهد وقوع این فرآیند بودیم. فاز دوم اینگونه ویروس‌ها فاز جرقه زدن است، که با انتقال انسان به انسان جرقه‌های اولیه پاندمی در مورد یک ویروس اتفاق می‌افتد.

کوتاه شدن فاصله پاندمی‌ها به دلیل دستکاری طبیعت

 این پدیده از نظر دوره‌های زمانی هر ۵٠ و ١٠٠ سال رخ می‌داد اما در شرایط جدید با توجه به نزدیکی انسان به حیوانات و دستکاری در طبیعت، پاندمی‌ها در فواصل کوتاه تری ایجاد شده و به ١٠ تا ٣٠ سال رسیده است. واقعیتی که در مورد پاندمی وجود دارد این است که با هیچ مداخله‌ای نمی‌توان مانع مسیر پیشروی آن شد و تنها می‌توان زمان‌هایی در بین شعله ور شدن بیماری خرید تا شناخت بیشتری از این بیماری ایجاد یا واکسن و دارویی ساخته شود و این همان محدودیت سازی هایی است که در اکثر دنیا در حال اجراست.

 اوصاف فوق ‌موجب قطع چرخه انتقال نمی‌شود مگر اینکه دو برابر دوره کمون، از افراد مبتلا به ویروس مراقبت کرد تا تعداد مبتلایان و مرگ و میر کمتر شود، وقتی صحبت از نسبت پزشک و پرستار و تخت بیمارستانی به جمعیت می‌کنیم، این بدان معناست که استانداردی وجود دارد که بسیاری از کشورها با داشتن آنها می‌توانند مراقبت‌های بهتری انجام دهند اما در شرایط پاندمی مسائل غیرقابل پیش بینی فراتر از استانداردها رخ می‌دهد.

تولید واکسن و آینده کرونا

بسیاری از شرکت‌های سازنده واکسن در سطح دنیا با توجه به تغییر تکنولوژی‌هایی که تاکنون رخ داده در حال کار بر روی ساخت واکسن هستند. برای ساخت واکسن باید مهمترین بخش و قسمتی از ویروس که در ایجاد ایمنی نقش داشته و منجر به ایمنی می‌شود را شناخت و با موادی به صورت تقویت کننده ترکیب و ترزیق کرد تا ایمنی فرد در بخشی از ژنومی که موجب پاسخ ایمنی می‌شود، به وجود آید.

برای ساخت واکسن‌هایی که تاکنون تایید شده از سه تا چهار نوع تکنولوژی استفاده شده است، یکی از آنها مربوط به شرکت فایرز است، در این فرآیند تولید کننده نسخه‌ای مشخص کرده که نسخه برداری از آن موجب ایمنی مناسبی برای مقابله با ویروس می‌شود. اگر هر چه سریعتر ژنوم اختصاصی تعیین شود، واکسن ساخته شده تاثیر بیشتری خواهد داشت، البته  واکسن‌های ساخته شده باید سه فاز کارآزمایی بالینی را بگذرانند.

 وقتی اجازه استفاده گسترده از واکسن گرفته می‌شود، مسائلی چون وجود عوارض، میزان ایمنی واقعی و موارد منع تزریق مطرح می‌شود. اما واقعیت مهم در خصوص این ویروس این‌ست که افراد حساس که با ویروس تماسی نداشته‌اند هنوز در جامعه وجود دارند.

بهترین متخصص شیمی درمانی اصفهان | پاندمی‌ کووید 19

شرط رسیدن به ثبات

 اگرچه شاهد روند نزولی تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌ها هستیم و علی‌رغم اینکه درصدی از بدحالان بهبودی پیدا کرده‌اند، اما گروه‌های حساس همچنان امکان ابتلا به پاندمی‌ کووید ۱۹ را خواهند داشت.
واکسیناسیون‌ها از چین، کشورهای اروپایی، آمریکایی و کشورهایی مانند ترکیه، امارات، عربستان و … آغاز شده است و نزدیک به ١۵ درصد از جمعیت آنها تا سه ماه آینده واکسینه می‌شوند ، شروع واکسیناسیون و گذشتن موارد ابتلا از ۶۵ درصد، موجب می‌شود که جامعه طی ۶ ماه آینده به یک ثبات در موارد مبتلا، بستری و مرگ و میر در پاندمی‌ کووید ۱۹ برسد.

پاسخ ایمنی به بیماری ویروس کرونا

 

پیشنهاد مطالعه
سرطان پروستات در جوانان چه نشانه هایی دارد ؟

تماس با پزشک 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

مشاوره آنلاین

انتخاب زبان سایت


آمار بازدید سایت

  • 108
  • 76
  • 3,628
  • 9,826
  • 62,104
  • 68,598
  • 45,706
  • فروردین ۳۰, ۱۴۰۰

ساماندهی وزارت ارشاد

logo-samandehi
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ