Persian lang Arabic lang
| 31115 (031) - ۰۳۱۳۲۲۳۲۱۴۵ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۳ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۴

انواع متفاوت ویروس کرونا

چند نوع ویروس کرونا وجود دارد؟

بیش از ۲۰۰ نوع ویروس کرونا وجود دارد، برخی از آنها بیشتر از آنکه متوجه شوید برای شما آشنا هستند. ۷ نوع از آنها روی انسان ها اثر می گذارند. چهار تا از آنها ویروس های تنفسی بومی هستند و هر ساله ۱۵-۳۰٪ از عفونت های سرماخوردگی را ایجاد می کنند. دو تا از آنها – سارس و مرس – اپیدمی تلقی می شوند.
بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹ (کرونا) نوع جدید ویروس کرونا است که اکنون یک بیماری همه گیر (پاندمی) محسوب می شود.

تا به امروز ۳۰،۷۵۱،۱۷۲ مورد کرونا تأیید شده که منجر به ۹۵۶،۱۷۵ مورد فوتی در سراسر جهان شده است. این ویروس پس از کشف در دسامبر گذشته در ووهان چین، شروع به گسترش در سراسر جهان کرده و باعث رعب و وحشت شد. قطب جنوب تاکنون تنها قاره ای است که هیچ مورد تأیید شده ای در آن وجود ندارد.
هفت نوع ویروس کرونا وجود دارد که در انسان واگیردار هستند. چهار نوع آن (NL63 ، ۲۲۹E ، OC43 و HKU1)، هر ساله مسئول ۱۵ تا ۳۰ درصد موارد سرماخوردگی در جهان بوده و بومی شناخته می شوند.
دو نوع دیگر اپیدمیک شناخته می شوند. شیوع سارس، که ۲۶ کشور را درگیر کرد و برای اولین بار در استان گوانگدونگ در جنوب چین در سال ۲۰۰۲ انسان را آلوده کرد و مرس، که اولین بار در سال ۲۰۱۲ گزارش شده و در خاورمیانه شایع است.
هفتمین ویروس کرونا Sars-Cov-2 است، ویروس کرونای جدیدی که باعث کرونا می شود و منشأ آن در حال حاضر ناشناخته است.

نمودارهای SCMP حقایق کرونا را برای اوگنیا کورالس-آگیلار، که دکترای ویروس شناسی از دانشگاه هومبولت برلین دارد، روشن کرد. برای تشخیص ابتلا کرونا می توان از آزمایش PCR استفاده کرد.

هفت ویروس کرونای انسانی چه تفاوتی با هم دارند؟

اوگنیا کورالس-آگیلار: تفاوت اصلی در شدت بیماری است که این ویروس ها ایجاد می کنند. چهارتا ویروس تنفسی اول از در محدوده ای بین خفیف تا متوسط قرار می گیرند، در حالی که سارس و مرس می توانند بیماری تنفسی با شدت بالا ایجاد نمایند.
داده های به دست آمده تاکنون نشان می دهد که Sars-Cov-2 از خفیف- متوسط تا شدید متغیر است. از نظر مولکولی، ویروس های کرونا تفاوت هایی در توالی ژنتیکی و همچنین گیرنده های سلولی مورد استفاده خود دارند.

ویروس ها چگونه عمل می کنند؟

ویروس یک جعبه پروتئینی است که مواد ژنتیکی در داخل داشته و برای تکثیر به سلول زنده احتیاج دارد. ویروس از طریق اتصال با گیرنده ها وارد سلول می شود و سلول را “برنامه ریزی مجدد” می کند تا کپی هایی از خود را تولید کند و به عنوان الگویی برای تکثیر ویروس های بیشتر داخل بدن عمل می کند.
در مورد Sars-Cov-2، ویروس از گیرنده ACE2، که بیشتر در دستگاه تنفسی یافت می شود، استفاده می کند. ویروس سلولهای هدف را آلوده کرده و باعث آسیب می شود. پاسخ التهابی و ایمنی ناشی از آن می تواند در اکثر موارد شدید، باعث ایجاد ذات الریه شود. این تأثیر به فرد و نحوه واکنش بدن وی بستگی دارد.

بیشتر بخوانید : پاسخ ایمنی به بیماری ویروس کرونا

بهترین متخصص شیمی درمانی اصفهان | در بین افرادی که آلوده شده اند، چند نفر به عفونت شدیدتری مبتلا می شوند؟

در بین افرادی که آلوده شده اند، چند نفر به عفونت شدیدتری مبتلا می شوند؟

بر اساس داده های اخیر، درصد افرادی که به عفونت شدید مبتلا می یشوند ۱۵% است و ۵% از آنها بیماران بدحال هستند که فشار زیادی به سیستم های بهداشتی تحمیل می کنند.
چقدر طول می کشد تا یک واکسن برای ویروس کرونا در دسترس عموم قرار گیرد؟ برای سارس و مرس چقدر طول کشید؟
پس از ناپدید شدن سارس، کلیه کمک های مالی و برنامه های تحقیقی روی ایجاد واکسن قطع شدند. واکسن مرس در حال پیشرفت است و این سندرم هنوز افراد را مبتلا می کند.
برای Sars-Cov-2، می توان به طور خوش بینانه تخمین زد که تا یک تا دو سال آماده شود زیرا پس اغز تولید در آزمایشگاه باید مورد آرمایش های بالینی قرار گیرد و اگر مؤثر باشد در مقیاس بزرگ تولید شود.
ایمنی طبیعی پس از عفونت ویروس کرونا با گذشت زمان کاهش می یابد و به همین دلیل عفونت مجدد ناشی از چهار ویروس کرونای تنفسی رخ می دهد.
چیزی که احتمالاً اتفاق می افتد این است که واکسن تولید شده ممکن است نتواند از مبتلا شدن جلوگیری نماید اما می تواند شدت عفونت را کاهش دهد. این در مورد واکسن های آنفولانزا نیز صادق است که می بایستی یک بار در سال تجویز شود. حتی در این صورت نیز این پروسه زمانبری است.
بنابراین در حال حاضر اقدامات بهداشتی مانند شستن کامل دست، احتیاط به هنگام سرفه و عطسه کردن و حفظ فاصله اجتماعی بهترین روش برای جلوگیری از شیوع ویروس است.

آیا ممکن است بیمار پس از بهبودی مجدد دوباره مبتلا شود؟

اگر زمان بگذرد و دیگر مصونیت طبیعی وجود نداشته باشد یا دیگر مؤثر نباشد، بله این فرد می تواند دوباره مبتلا شود. در مورد چهار ویروس کرونای تنفسی، موارد عفونت مجدد بعد از هشت تا ۱۲ ماه مشاهده می شوند. به دلیل تازگی Sars-Cov-2، هنوز برای آن مشخص نشده است.
به علاوه ما از کلمه ناقل، که در مورد HIV یا ویروس هپاتیت به کار برده می شود، استفاده نمی کنیم زیرا کرونا یک ویروس سریع العمل است. یعنی وقتی فردی به این ویروس آلوده می شود، سیستم ایمنی فعال شده و عفونت پاک می شود.

پیشنهاد مطالعه
توده های خوش خیم پستان | فیبروآدنوم پستان |
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

مشاوره آنلاین

انتخاب زبان سایت


آمار بازدید سایت

  • 27
  • 21
  • 1,255
  • 4,558
  • 19,700
  • 23,324
  • 10,160
  • دی ۱۵, ۱۳۹۹

ساماندهی وزارت ارشاد

logo-samandehi
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ