Persian lang Arabic lang
| 31115 (031) - ۰۳۱۳۲۲۳۲۱۴۵ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۳ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۴

ویروس پاپیلومای انسانی در زنان

ویروس پاپیلومای انسانی در زنان

هر ساله حدود ۲۰ میلیون آمریکایی با HPV  آلوده شده اند ۲/۶ میلیون مورد عفونت سالانه پیش بینی شده است و در میان افراد فعال از نظر فعالیت جنسی حدود ۸۵-۸۰% احتمالا در طی گذر زمان آلوده شده اند .

عفونت HPV در میان زنان در سن باروری بسیار شایع است و بعد از شروع فعالیت جنسی قابل تشخیص می باشد .راههای تشخیص شامل انجام آزمایش POP و HPV DNA TEST  تستی برای تشخیص و مدیریت و تست غربالگری سرطان دهانه رحم می باشد. این تست در زنان ۳۰ سال وبالاتر انجام می شود .

تحقیقات در دهه اخیر تایید نموده اند که عفونت های منتقله از راه تماس جنسی از نوع HPVسرطانزا اغلب به عنوان نوع پر خطر  HPVباعث توسعه ی سرطان دهانه ی رحم در مراحل بعدی خواهد شد. به همین ترتیب  عفونت HPV در میان زنانی که از نظر جنسی فعال هستند بسیار شایع است و اکثریت آن ها ضایعات کوچک گذرا که خود به خود از بین میروند را تجربه می کنند .

HPV  علت ضروری سرطان دهانه ی رحم است . سرطان دهانه ی رحم بیماری قابل پیشگیری است که در نتیجه الودگی با ژنوتیپ های پر خطر HPVمنتقله از طریق رابطه ی جنسی  بوجود می اید. تعداد زیاد شریک جنسی – رابطه جنسی در سن بسیار پایین و رفتارای جنسی شرکای زنان ، همگی میتواند خطر مواجه با  HPV  پر خطر و بیماری سرطان رحم را افزایش دهد .

به دلیل اینکه  HPV  (ویروس پاپیلومای انسانی ) از طریق تماس پوست با پوست منتقل می شود استفاده از کاندوم می تواند خطر انتقال را کاهش دهد اما محافظت کامل در مقابل انتقال ویروس نمی باشد .

HPV با تقریبا همه ی موارد مهاجم یا غیر مهاجم نئوپلازی دهانه رحم ارتباط دارد . ۸۰ نوع  HPV وجود دارد .

اگرچه بیش از ۲۰۰ نوع براساس اطلاعاتی که از قطعات  DNA  بدست آمده است ،وجود دارد .

تقریبا ۳۰ نوع ویژه  HPV دستگاه تناسلی مردان و زنان را آلوده نموده و ۳/۲ آنها به عنوان  عامل خطر پر با سرطان دهانه ی رحم ارتباط دارند.

عفونت اپیتلیوم دهانه رحم توسط  HPV  پر خطر نقش کلیدی در بیماری زایی سرطان دهانه ی رحم و ضایعات (لزیونهای) پیش ساز آن بازی میکند، اگرچه تعداد کمی از زنان آلوده به HPV  سرانجام دچار سرطان دهانه ی رحم می شوند .

عفونت  HPV  در زنان جوان به کرات اتفاق می افتد و در اکثر زنان گذرا می باشد . فاکتور های همزمان که خطر سرطان های مهاجم در میان زنانی که از نظر ژنتیکی HPV مثبت هستند را افزایش می دهد شامل موارد زیر است:

– سن بالا

– استفاده ی طولانی مدت از ضدبارداری های خوراکی (۵ سال یا بیشتر)

– تعداد زایمان های زیاد(۵ یا بیشتر برداری کامل)

-سیگار کشیدن

-عفونت HIV

فاکتور های زیادی در ابتدا تصور می شد که با سرطان دهانه ی رحم ارتباط دارد مثل تعداد شرکای جنسی که احتمالا شاخصی از قرار گرفتن در معرض  HPV  می باشد به جای فاکتور های خطر مستقل .

شواهد قوی از مدل چند مرحله ای پاتوژنزیز سرطان دهانه ی رحم حمایت می کند، که شامل این موارد می باشد :

مرحله اول : آلودگی با انواع پر خطر  HPV متوسط طول زمان در حدود یک سال با انواع پر خطر  HPV  و کمتر با انواع کم خطر  HPV  و بسیاری از زنان با عفونتهای  HPV گذرا ناهنجاری های سیتولوژیکی را تجربه می کنند .

پیشنهاد مطالعه
هر ماده‌ای که به عنوان سرطان‌زا شناخته شده واقعا خطرناک است؟

در سراسر دنیا سالانه تقریبا ۵۰۰۰۰۰ مورد از سرطان مهاجم دهانه ی رحم تشخیص داده می شود که اکثریت موارد آن در کشور های در حال توسعه هستند . مرگ میر ناشی از سرطان دهانه ی رحم (سرویکس) در طی ۵۰ سال گذشته در ایالات متحده ی آمریکا ۷۰% کاهش یافته است که در نتیجه ی تست غربالگری سیتولوژی پاپانیکولا (تست پاپ ) می باشد.

مهم است توجه داشته باشید که غربالگری سیستولوژی به یک اندازه قابل دسترسی در میان همه ی جمعیت ها نیست و بروز و مرگ و میر سرطان دهانه ی رحم در اقلیت های قومی و زنان فقیر بالاتر است .در حقیقت در این کشور ها بیش از نیمی از موارد بروز سرطان مهاجم دهانه ی رحم  در زمانی تشخیص داده می شوند که به انداره ی کافی غربالگری نشده اند.

 

علایم بالینی مبتلا به HPV:

اکثریت مبتلایان بی علامت هستند و در صورت سالم بودن سیستم ایمنی، %۹۰ موارد HPV از بدن مبتلایان پاک خواهد شد. تعدادی از انواع HPV تناسلی عامل ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند و تعدادی دیگر می‌توانند سلول‌های طبیعی را غیر طبیعی نموده و سبب سرطان شوند. انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شود با انواعی که سبب سرطان می‌شود متفاوت است.

الف. زگیل تناسلی به صورت توده‌های کوچک مجزا یا به هم متصل در نواحی تناسلی ایجاد می‌شود. زگیل می‌تواند کوچک و بزرگ، برجسته، مسطح یا شبیه گل کلم باشد. تشخیص زگیل بالینی بوده و با مشاهده می‌توان آن را تشخیص داد .معمولاً طی چند هفته تا چند ماه پس از تماس جنسی فرد با فرد مبتلا در بدن فرد رشد می‌کند. در صورت عدم درمان زگیل سه حالت رخ می‌دهد، یا خود به خود حذف می‌شود یا بدون تغییر می‌ماند و یا در اندازه یا تعداد افزایش می‌یابد. ولی باید توجه کرد، زگیل تبدیل به سرطان نمی‌شود.

ب. سرطان سرویکس %۷/۹۹ با HPV همراهی دارد و معمولاً تا مراحل پیشرفته بدون علامت است و همچنین متأسفانه در مراحل پیشرفته بسیار سخت درمان می‌شود. لذا مهمترین مسئله در کنترل سرطان سرویکس، غربالگری منظم کلیه خانم‌های واجد شرایط می‌باشد. سرطان سرویکس دومین سرطان شایع در میان زنان جهان است. سایر سرطان‌ها که با درصد کمتری با ویروس HPV در ارتباط هستند عبارتند از سرطان مقعد، سرطان واژن و  سرطان اوروفارنکس.

درمان: اگر زگیل در ناحیه تناسلی پیدا شود، می‌توان اصلاً درمان نکرد ولی روش‌های درمانی متعددی دارویی و جراحی وجود دارد که در حال حاضر هیچکدام به دیگری ارجحیت ندارد.

در رابطه با سرطان دهانه رحم، اگر در غربالگری روتین، پاپ اسمیر غیر طبیعی وجود داشته باشد معمولاً در طول زمان خود به خود برطرف می‌شود. لذا بر اساس راهنمایی بالینی موجود با پاپ اسمیر غیر طبیعی برخورد می‌شود.

منابع:

Anhang, R., Goodman, A., & Goldie, S. J. (2004). HPV communication: review of existing research and recommendations for patient education. CA: A Cancer Journal for Clinicians۵۴(۵), ۲۴۸-۲۵۹.

Petrovic, K., Burney, S., & Fletcher, J. (2011). The relationship of knowledge, health value and health self-efficacy with men’s intentions to receive the human papillomavirus (HPV) vaccine. Journal of health psychology۱۶(۸), ۱۱۹۸-۱۲۰۷.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

مشاوره آنلاین

انتخاب زبان سایت


آمار بازدید سایت

  • 35
  • 29
  • 1,537
  • 5,823
  • 27,539
  • 31,163
  • 16,050
  • اسفند ۶, ۱۳۹۹

ساماندهی وزارت ارشاد

logo-samandehi
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ