نقش پزشکی هسته ای در تشخیص سرطان

رییس مرکز تحقیقات فیزیک پزشکی با اشاره به نقش بسیار مهم فیزیک پزشکی در تشخیص به موقع سرطان گفت: امروزه نقش فیزیک پزشکی در تشخیص، پیش بینی و درمان بیماری ها بسیار ضروری است و حضور کارشناسان این حوزه در کنار متخصصین بالینی الزامی است.
محمدتقی بحرینی طوسی در مراسم گرامیداشت روز جهانی فیزیک پزشکی در دانشگاه شهید بهشتی گفت: این مناسبت به دلیل ۱۵۰ سالگی تولد بانوی محقق و دانشمند خانم ماری کوری برگزار شده است و هر ساله در این روز در گوشه کنار جهان در مراکز علمی و دانشگاهی و مقر آژانس انرژی اتمی مراسم یادبود وی برگزار می شود.
رییس مرکز تحقیقات فیزیک پزشکی افزود: فیزیک پزشکی تلاش می کند روش های خود را از طریق مباحث فیزیک در پزشکی انجام دهد و در تشخیص، درمان و پیش بینی بیماری ها از فیزیک استفاده می کند.
بحرینی طوسی با اشاره به نقش بسیار مهم فیزیک پزشکی در تشخیص سرطان گفت: متخصص فیزیک پزشکی نقش اساسی در تمام زمینه های پزشکی داشته است و امروزه در مباحث درمانی بدون آن عملا موفقیتی در پیشبرد درمان پیش نمی آید.
وی افزود: در گذشته تلاش و کوشش دانشمندان و پژوهشگران فیزیک پزشکی به امور آموزشی و پژوهشی محدود بوده است، در حالی که به تدریج با آهنگی بسیار تند با حضور پزشکی در تصویربرداری و پرتو درمانی اهمیت و نقش کلیدی خود را در درمان باز کرده است و امروزه نقش فیزیک پزشکی از یک علوم پایه محض به یک رشته کاربردی با قابلیت های چند گانه تبدیل شده است.
وی افزود: فیزیک پزشکی بعد از انقلاب در برنامه آموزشی دانشگاه دیده شده است و حضور اساتیدی که در خارج از کشور تحصیل کرده بودند و همچنین اساتید بومی و دانش جویان مستعد و علاقه مند موجب پیشرفت و توسعه شدند و دستاوردهای علمی و تکنولوژی را برای کشور به ارمغان آورده اند.
وی اظهار کرد: متخصصین بالینی بدون حضور فیزیک پزشکی قادر به تشخیص دقیق و درمان صحیح بیماری ها نیستند و امروزه حضور فیزیک پزشکی یک ضرورت است.

**پرتوکاران زن از بارداری هراس دارند
دکتر پروانه شکری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در سخنانی گفت: اکثر افراد ماری کوری را به دلیل کشف تئوری رادیو اکتیو و اولین زن برنده جایزه صلح نوبل می شناسند در حالی که وی در زندگی شخصی خود فردی مبارز، قدرتمند و سختکوش بود و در جامعه مردسالار لهستان توانست با مشکلات فراوان به دانشگاه رود و در دوره جنگ با حضور در مناطق جنگی موفق به نجات جان بیش از یک میلیون سرباز شده به نحوی که انیشتن او را کسی می داند که با شهرت تباه نمی شود.
شکری با اشاره به مشکلات زنان در فیزیک پزشکی گفت: تبعیض جنسیتی، برقراری تعادل بین کار و زندگی، نگاه جامعه به خانم های پرتوکار معمولا از مشکلات زنان در فیزیک پزشکی است و یکی از عمده ترین دغدغه های زنان شاغل در مراکز پرتوی، ترس از باردار شدن و نگرانی های آن در طول مدت بارداری به دلیل مشکلات اشعه ها روی جنین است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به نقش آموزش برای پرتوکاران در خصوص نگرانی های موجود، گفت: با آموزش می توان دانشجویان و افرادی را که در بخش های رادیولوژی و پرتو درمانی کار می کنند، از استرس های برخورد با اشعه ها اطمینان داد که برای سلامت آنها و خانواده هایشان مشکلاتی بوجود نیاورد.
وی با انتقاد از عدم توازن ورودی دانشگاه و پتانسیل بازار کار برای فارغ التحصیلان فیزیک پزشکی گفت: در دانشگاه ها و بیمارستان ها ردیف پست استخدامی با عنوان فیزیک پزشکی وجود ندارد و اکثریت فارغ التحصیلان در بازار کار سردرگم هستند.
وی همچنین بر ضرورت دوره رزیدنسی برای پزشکی هسته ای تاکید کرد و گفت: یکی از مشکلات موجود در پزشکی هسته ای نبود تجربه برخورد با بیمار در دروه دانشجویی است و افراد عموما بدون تجربه مستقیم وارد بیمارستان ها می شوند.
هفتم نوامبر مصادف با ۱۶ آبان به مناسبت سالروز تولد ماری کوری دانشمند لهستانی به نام روز جهانی فیزیک پزشکی نامگذاری شده است که در همین راستا طی برنامه های با حضور دکتر حسین مزدارانی رئیس انجمن فیزیک پزشکی در دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، از سه تن از اساتید پیشکسوت فیزیک پزشکی؛ دکتر محمدتقی بحرینی طوسی(رییس مرکز تحقیقات فیزیک پزشکی)، دکتر سمیده خویی (مدیر گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران) و دکتر پروانه شکری( عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تقدیر شد.

 

 

 

 

آیا می دانید بهترین متخصص سرطان در اصفهان فعالیت دارد
آیا می دانید سرطان روده را باید در اصفهان درمان کنید
آیا می دانید بهترین متخصص سرطان سینه در اصفهان می باشد

برچسب ها
نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *