Persian lang Arabic lang

نگاهی اجمالی به وظایف و عملکرد سازمان نظام پزشکی ایران

 

 

نگاهی اجمالی به وظایف و عملکرد سازمان نظام پزشکی ایران

به قلم دکتر پوریا عادلی

سازمان نظام پزشکی ایران دومین سازمان غیر دولتی NGO از حیث قدمت و تعداد اعضا می باشد .

این سازمان در سال ۱۳۳۵ تاسیس شده است . طبق اساسنامه سازمان اهداف و وظایف سازمان به شرح زیر تعریف شده است :

 • اعتلای ارزش های اخلاقی و اسلامی در امور پزشکی
 • مشارکت در جهت ارتقا سطح دانش پزشکی
 • حفظ و حمایت از حقوق بیماران
 • حفظ و حمایت از حقوق صنفی
 • تنظیم روابط شاغلین پزشکی

همانطور که دیده می شود اهداف و وظایف نظام پزشکی شامل طیف وسیعی ا ز مسئولیت هاست که این طیف وسیع مسئولیتی نشان دهنده اهمیت و جایگاه سازمان است ، حال باید دید آیا سازمان نظام پزشکی ابزار های قدرتی لازم را برای اجرایی کردناین اهداف و وظایف در اختیار دارد یا خیر؟

و راه برون رفت از مشکلات فوق چیست؟

شاید قبل از ورود به این حوزه بهتر است ابتدا به بررسی کارکرد سازمان نظام پزشکی در این حوزه عملکردی پرداخته و موفقیت یا عدم موفقیت سازمان در این حوزه ها را مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

 

بدون شک یکی از موفق ترین برآیند های حوزه های فعالیت سازمان نظام پزشکی حوزه فوق بوده، چرا که سازمان نظام پزشکی در این حوزه هم دارای ابزار های اجرایی لازم بوده و هم از پشتوانه افکار عمومی و حمایت های دولتی برخوردار بوده و ثمره این موضوع هم این است که هم اکنون علی رغم تمام کاستی های موجود و فاصله با آرمان ها می توان جامعه پزشکی را بی اغراق یکی از اخلاق مدارترین و متعهد ترین گروه های شغلی به موازین اخلاقی و انسانی دانست، صد البته نمی توان منکر این واقعیت شد که به علت سختی ورود و ادامه رشته پزشکی به نوعی انتخاب منفی رخ داده و تنها افراد سخت کوش و بدون حاشیه های اخلاقی توان ورود و ادامه این راه را داشته اند.

پیشنهاد مطالعه
اهمیت شناسایی ویروس HPV در غربالگری های دهانه رحم

 

 

عملکرد سازمان در این حوزه را می توان یک عملکرد نسبی ارزیابی نمود، سازمان نظام پزشکی در این حوزه با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی و انجمن های علمی اقدام به برگزاری دوره های علمی مختلف نموده که بدون شک در ارتقا سطح دانش پزشکی کشور موثر بوده ولی شاید با تقویت بخش آموزش و پژوهش سازمان از یک سو  و تعامل بیشتر با نهاد های علمی بین المللی می توانست عملکرد پر رنگ تر در این حوزه داشته باشد

 

 • حفظ و حمایت از حقوق بیماران:

 

بخاطر ماهیت رابطه بین پزشک و بیمار سازمان نظام پزشکی را می توان متعهدترین سازمان غیر دولتی در اصل پاسخگویی به مخاطبان و ارباب رجوع دانست و شاید پر رنگ ترین حوزه عملکردی سازمان نظام پزشکی را به خود اختصاص داده و بیشتریتوان و انرژی سازمان در این حوزه صرف می شود که البته جای تقدیر و قدر دانی دارد، چرا که آرامش خاطر بیمار خواسته اصلی

پیشنهاد مطالعه
علائم سرطان دهانه رحم و راه‌های تشخیص و درمان

اکثریت جامعه پزشکی ایران است و این جامعه عامل اصلی حفظ شان خود را در پاسخدهی و حفظ منافع بیمار می داند.

 

 • حفظ و حمایت از حقوق صنفی

این شاخه از عملکرد سازمان به علت در اختیار نداشتن ابزار های لازم و تداخل عملکردی با سازمان های دولتی و غیر دولتی

دیگر پر انتقادترین حوزه فعالیت سازمان هست، که نیازمند برسی و پیدا کردن راهکاری برای اعتلای عملکردی سازمان در این حوزه می باشد که به آن خواهیم پرداخت.

 

 • تنظیم روابط شاغلین پزشکی:

علی الرغم تمامی زحمات بی دریغ جامعه پزشکی و تایید این واقعیت که اکثریت پزشکان کشورمان با دلسوزی تمام به خدمتگزاری به مردم عزیز کشورمان مشغول هستند و سلامت بیماران خود را با هیچ منفعت مالی یا معنوی معاوضه نمی نمایند باید پذیرفت که متاسفانه در پاره ای از موارد روابط داخل رشته ای و بین رشته ای در جامعه پزشکی با ایده آلهای شایسته این جامعه فرهیخته اندکی فاصله داشته که لازم است نظام پزشکی در این حوزه فعال تر ورود نماید.

پیشنهاد مطالعه
سرطان پوست – Skin cancer

حالا که وضعیت فعلی سازمان و عملکرد سازمان تا امروز مورد بررسی قرار گرفت مشخص می شود که عمده مشکلات فعلی در حوره های ۴ و ۵ فعالیت سازمان دیده می شود.در زمینه حفظ حمایت از حقوق صنفی مهمترین راهکار تشکیل معاونت حقوقی سازمان و فعالیت مستمر این معاونت می باشد.

که امکان پیگیری مسایل حقوقی همکاران را فراهم نماید و پزشکان با اطمینان و آرامش بیشتری به کار اصلی خود که درمان است مشغول شوند .

و از این رهگذر هدف شماره ۳ اساسنامه که حفظ حقوق بیماران هست بیشتر و بهتر محقق خواهد شد و بیماران به حق اصلی خود که درمان و روز آمد هست خواهند رسید.

در حوزه روابط شاغلین پزشکی تشکیل کمیته اخلاق و نظارت بر ورود افراد به سازمان نظام پزشکی و همچنین نظارت این کمیته بر روابط بین همکاران در صورتی که با قدرت اجرایی و احکام بازدارنده همراه شود شاید بتواند راه برون رفت از مشکلات این حوزه باشد.

 

دانلود pdf این مطلب 

 

 

آیا می دانید بهترین متخصص سرطان در اصفهان فعالیت دارد
آیا می دانید سرطان روده را باید در اصفهان درمان کنید
آیا می دانید بهترین متخصص سرطان سینه در اصفهان می باشد

برچسب ها
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

انتخاب زبان سایت


مشاوره آنلاین

آمار بازدید سایت

 • 6
 • 2
 • 1,231
 • 7,249
 • 2,252
 • تیر ۱۷, ۱۳۹۹
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ