Persian lang Arabic lang
| 31115 (031) - ۰۳۱۳۲۲۳۲۱۴۵ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۳ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۴

مقاوم‌ شدن سلول‌های سرطانی با شیمی درمانی

شیمی‌درمانی و مقاوم‌ شدن سلول‌های سرطانی

اگرچه شیمی‌درمانی یکی از راهکارهای موثر در درمان سرطان‌های مختلف است،‌ اما به نظر می‌رسد خودش روی سلول‌های سالم بدن تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که با تولید نوعی پروتئین، به رشد و مقاوم‌ شدن سلول‌های سرطانی کمک شود.
تصور کنید که خانه‌ شما دچار آتش‌سوزی شده و آتش‌نشان‌ها، مشغول رساندن آب برای خاموش کردن آتش باشند. در این حالت،‌ اگر ببینید ریختن آب در واقع باعث افزایش شعله‌های آتش می‌شود چه فکری می‌کنید؟

به نظر می‌رسد این همان اتفاقی است که در مورد شیمی‌درمانی و سرطان می‌‌افتد. به گزارش دیسکاوری،‌ محققین در مطالعه جدید خود نشان داده‌اند که اگرچه ما فکر می‌کنیم شیمی‌درمانی،‌ درمانی موثر برای سرطان است، اما در واقع می‌تواند کاتالیزوری بسیار آسیب‌زننده باشد.
شیمی درمانی سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد و به خاطر همین طبیعت تهاجمی، این روش درمانی همچنان یکی از روش‌های پرکاربرد در مبارزه با سرطان است. با این وجود، دانشمندان هشدار می‌دهند که شیمی‌درمانی در برخی موارد خودش می‌تواند به رشد تومور سرطانی کمک کند.

محققین، تاثیر شیمی‌درمانی را بر مردان مبتلا به سرطان پروستات مورد مطالعه قرار دادند. آن‌ها متوجه نوعی آسیب به دی.ان.ای سلول‌های سالم بدن این افراد شدند،‌ به نحوی که این سلول‌ها حاوی مقدار بالاتری از ماده‌ای موسوم به دبلیو.ان.تی.۱۶.بی بودند،‌ نوعی پروتئین که در واقع به بقای سلول‌های سرطانی کمک می‌کند.

 بهترین متخصص شیمی درمانی اصفهان | مقاوم‌ شدن سلول‌های سرطانی

پیتر نلسون، از مرکز مطالعات سرطان فرد هوتچینسون واقع در سیاتل و از محققین این مطالعه در این‌باره می‌گوید: “افزایش دبلیو.ان.تی.۱۶.بی چیزی بود که ما اصلا انتظارش را نداشتیم. این ماده وارد تعامل با سلول‌های تومور نزدیک می‌شود و باعث می‌شود که آن‌ها رشد کنند،‌ حمله کنند و مهم‌تر از همه این که، در برابر درمان‌ها مقاوم‌تر شوند.”
نلسون و همکارانش در مطالعات خود بر روی افراد مبتلا به سرطان سینه و سرطان تخمدان هم،‌ همین نتایج را تایید کرده‌اند.

البته این نتایج بدان معنا نیست که باید شیمی‌درمانی را به کلی کنار گذاشت. هنوز هم شیمی‌درمانی روش درمانی موثر برای نجات جان بسیاری از مبتلایان به سرطان در سراسر دنیا محسوب می‌شود.

بیشتر مطالعه کنید : 


متخصص شیمی درمانی اصفهان 

ارتباط با دکتر پوریا عادلی 

پیشنهاد مطالعه
واکسن آنفلوانزا ایرانی در راه است ...
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

مشاوره آنلاین

انتخاب زبان سایت


آمار بازدید سایت

  • 27
  • 21
  • 1,255
  • 4,558
  • 19,700
  • 23,324
  • 10,160
  • دی ۱۵, ۱۳۹۹

ساماندهی وزارت ارشاد

logo-samandehi
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ