Persian lang Arabic lang
| 31115 (031) - ۰۳۱۳۲۲۳۲۱۴۵ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۳ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۴

عینک زدن باعث پیشگیری از عفونت کرونا ویروس می شود؟

آیا زدن عینک از ما در برابر کرونا ویروس محافظت می کند؟

یک مطالعه چینی گزارش داد ، افرادی که هر روز عینک می زنند ممکن است کمتر در معرض عفونت کرونا ویروس باشند. فقط حدود ۶ درصد از ۲۷۶ بیمار بستری شده برای کرونا در بیمارستان Suizhou Zengdu در چین به دلیل نزدیک بینی نیاز به استفاده روزانه از عینک داشتند. اما طبق این مطالعه، نسبت افراد نزدیک بین در استان هوبئی، جایی که این بیمارستان در آن واقع شده است، بسیار بیشتر و حدود ۳۲% است.

دکتر ییپینگ وی و همکارانش از دومین بیمارستان وابسته به دانشگاه نانچانگ، حدس می زنند که عینک ممکن است عفونت کرونا را خنثی کند زیرا “از تماس دستان فرد با چشم پیشگیری کرده و بنابراین از انتقال عفونت کرونا ویروس از دست به چشم جلوگیری می نماید”.
نویسندگان این مطالعه در گزارش آنلاین منتشر شده در ۱۶ سپتامبر در مجله چشم پزشکی JAMA گفتند: محافظت از چشم همچنین می تواند به طور بالقوه خطر تماس قطرات هوایی مملو از ویروس با چشم را کاهش دهد.
اما نتایج نشان داد افراد عینکی که به عفونت کرونا ویروس مبتلا شدند، دقیقاً مانند افراد غیر عینکی مریض شدند.

دکتر آمش آدالجا، محقق ارشد مرکز امنیت بهداشت جان هاپکینز در بالتیمور گفت: “با اینکه این یک مطالعه مشاهده ای است و هیچ چیز قطعی را نمی توان از آن نتیجه گیری کرد، می توان پیشنهاد کرد که محافظت از چشم از هر نوعی که باشد می تواند خطر ابتلای فرد را کاهش دهد.”
آدلجا افزود: “این مطالعه باید با سایر مطالعات مشاهده ای و مطالعات رسمی تر مثلاً با استفاده از شیلد صورت تأیید شود. با این حال، به طور فزاینده ای خاطرنشان می شود که محافظت از چشم مهم است”.

رادیوتراپی اصفهان | عینک زدن باعث پیشگیری از کرونا ویروس می شود؟

دکتر آرون گلات، رئیس دانشکده پزشکی و اپیدمیولوژیست ارشد گفت: بسیاری از بیمارستان ها از جمله بیمارستان Mount Sinai South Nassau in Oceanside پزشکان، پرستاران و بازدیدکنندگان را به استفاده از عینک ایمنی یا شیلد به همراه ماسک ملزم می کنند تا کاملاً آنها را در برابر SARS-CoV-2 محافظت نماید.
از آنجا که ما این کار را اجباری کرده ایم، مردم اغلب می پرسند “اگر من عینکی باشم، زدن همان عینک کفایت می کند؟ و پاسخ ما نه است.” وی خاطرنشان کرد عینک های معمولی چشم را به طور کامل و به اندازه شیلد یا عینک های محافظ نمی پوشانند.
گلات گفت: عینک زدن ممکن است باعث نوعی حفاظت از چشم شود اما ذرات معلق در هوا می توانند از نظر نظری از اطراف عینک واردد چشم شوند.
به گفته دکتر لیزا ماراگاکیس، همچنین به همان میزان احتمال این وجود دارد که “عینک منجر به افزایش خطر لمس چشم به دفعات بیشتر توسط فرد شود و می تواند وی را به هنگام درآوردن، جابجا کردن یا تنظیم کردن عینک محاظ توسط فرد آلوده سازد.”
ماراگاکیس که سرمقاله ای در کنار این مطالعه جدید نوشته است، مدیر ارشد پیشگیری از عفونت کرونا ویروس در سیستم بهداشتی جان هاپکینز است. او و گلات خاطرنشان کردند که این مطالعه بر اساس نمونه نسبتاً کوچکی انجام شده و باید در تحقیقات آینده با تعداد نمونه های بیشتری تکرار شود.
گلات گفت: “این مطالعه ای برانگیزنده است. مطالعه بسیار جالبی است.” ” مطمئناً علمی در پشت این مطالعه است که نشان دهنده اثر علیتی باشد، اما بدیهی است که باید با روش دقیق تری مورد بررسی قرار گیرد یا مطالعات دیگری برای تأیید همین نتایج لازم هستند.”

 

پیشنهاد مطالعه
چه زمانی و برای کدام دسته از بیماران سرطانی رادیو تراپی انجام می شود؟

انواع متفاوت ویروس کرونا

تماس با ما 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

مشاوره آنلاین

انتخاب زبان سایت


آمار بازدید سایت

  • 27
  • 21
  • 1,255
  • 4,558
  • 19,700
  • 23,324
  • 10,160
  • دی ۱۵, ۱۳۹۹

ساماندهی وزارت ارشاد

logo-samandehi
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ