Persian lang Arabic lang
| 31115 (031) - ۰۳۱۳۲۲۳۲۱۴۵ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۳ - ۰۳۱۳۲۳۵۹۸۳۴

شیمی درمانی چیست؟

 بدن ما از بیش از یک بیلیون سلول تشکیل شده و هر کدام عملکرد ویژه ای دارند. بعضی از سلول ها در بدن اندام‌ها(مثل قلب، کلیه و … ) را مـی سـازند و سلـول هـای دیگر عملکرد ویژه ای مانند مبارزه با عفونت و میکروب ها یا حمل اکسیژن به بافت های بدن را دارا می باشند.

سلول های طبیعی گاهی اوقات به سلول های غیر طبیعی تبدیل می شوند. این سلول های غیر طبیعی اگرچه ممکن است برای بدن مفید باشند اما رشد آنها خارج از کنترل بدن بوده و به سلول های طبیعی صدمه رسانده و عملکرد آنها را تحت تاثیر قرار می دهند.

این سلول های غیر طبیعی ممکن است به وسیله گردش خون به قسمت های دیگر بدن حرکت کرده و عملکرد سلول های دوردست را نیز مختل کنند. شیمی درمانی به وسیله گردش خون به سلول های غیر طبیعی رسیده، به آنها حمله کرده و آنها را متلاشی می کنند فلذا نیاز است تا به نوعی با رشد بی رویه این سلولها مقابله کرد.

یکی از این روشها استفاده از شیمی درمانی است. شیمی درمانی به معنای استفاده از داروهای مهارکننده سلول برای از بین بردن سلول های بیمار، همراه با کمترین اثر بر روی سلول های سالم است. داروهای شیمی درمانی سلول های غیر طبیعی را با متوقف کردن رشد و تقسیم از بین می برند.

بسته به نوع بیماری و اینکه بیماری چقدر پیشرفت کرده است، شیمی درمانی برای اهداف مختلف استفاده می شود :

برای درمان بیماری: بیماری هنگامی درمان شده اطلاق می شود که بیمار از وجود سلول های غیر طبیعی رهایی یابد.

برای کنترل بیماری: برای حفظ بیماری از انتشار ، کاهش رشد سلول های غیر طبیعی و از بین بردن سلول های غیر طبیعیی که ممکن است از محل اولیه به قسمت های دیگر بدن منتشر شوند ،استفاده می شود.

برای تسکین علائم: تسکین علائمی از قبیل درد، که به بیماران کمک کند زندگی راحتی داشته باشند .

بعضی اوقات شیمی درمانی تنها درمانی است که یک بیمار دریافت می کند. اغلب موارد شیمی درمانی همراه با جراحی، پرتو درمانی و درمان بیولوژیک به منظور کوچک کردن توده قبل از جراحی یا پرتو درمانی استفاده می شود که درمان نئو آجووانت Neo Adjuvant نامیده می شود.

پیشنهاد مطالعه
کلاه یخی؛ راه حل مقابله با ریزش مو در حین شیمی درمانی

کمک به از بین بردن هر نوع سلول غیر طبیعی باقی مانده احتمالی بعد از جراحی و یا پرتو درمانی ،شیمی درمانی کمکی نامیده می شود که در این موارد پرتو درمانی و درمان بیولوژیکی بیشتر موثر می باشند. اگر بیماری عود کند یا به قسمت های دیگر بدن منتشر شود شیمی درمانی به از بین بردن آن کمک می کند.

 

 اصول علم شیمی درمانی ، عمدتا در طول سالهای ۱۹۳۵ ـ ۱۹۱۹ برقرار گردید. ولی فقط از این موقع و بخصوص با ظهور سولفونامیدها و آنتی بیوتیکها بود که استفاده از مواد به عنوان محصولات مفید طبی واقعیت یافت. تنها مواد شیمی درمانی که قبل از زمان پل ارلیش شناخته شده بود، از گنه برای درمان مالاریا ، اپیکا برای اسهال آمیبی و جیوه برای درمان علائم سفلیس تجاوز نمی‌کرد.

۳۰ سال اول قرن بیستم ، شاهد پیشرفت مواد شیمی درمانی مفیدی بود که در بین آنها ، ترکیبات آلی حاوی فلزات سنگین مانند آرسنیک ، جیوه و آنتیموان، رنگها و تغییرات چندی در مولکول کینسین بود.

این مواد ، پیشرفتهای فوق‌العاده‌ مفیدی را نشان داد، ولی با این حال زیانهایی در برداشت. ۳۰ سال دیگر از قرن بیستم، شامل دوران بیشترین پیشرفت در زمینه شیمی درمانی است.

برای اولین بار شیمی درمانی بین المللی در سال ۱۳۳۴ (ه.ش.) صورت گرفت. در آن زمان ، تنها یک داروی ضد سرطان وجود داشت، اما امروزه هزاران داروی جدید و موثر کشف شده است و هر ساله نیز افزون بر ده هزار نفر با شیمی درمانی نجات می‌یابند.

 

 

 

آیا می دانید بهترین متخصص سرطان در اصفهان فعالیت دارد
آیا می دانید سرطان روده را باید در اصفهان درمان کنید
آیا می دانید بهترین متخصص سرطان سینه در اصفهان می باشد

برچسب ها
نظرات کاربران

2 پاسخ به “شیمی درمانی چیست؟”

 1. فائزه گفت:

  خوشمان امد

 2. درخت جهان گفت:

  بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

مشاوره آنلاین

انتخاب زبان سایت


آمار بازدید سایت

 • 27
 • 21
 • 1,255
 • 4,558
 • 19,700
 • 23,324
 • 10,160
 • دی ۱۵, ۱۳۹۹

ساماندهی وزارت ارشاد

logo-samandehi
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ