درمان سرطان پستان در دوران بارداری

 

 

سرطان پستان شایع ترین سرطان تشخیص داده شده در دوران بارداری است در بیمارانی که کاندید عمل جراحی هستند جراحی در هر سنی از بارداری با در نظر گرفتن ملاحظات ویژه مادر و جنین انجام می شود.

عمل جراحی حفظ سینه (BCS)  یا MRM  براساس معیار هایی که برای خانم های غیر باردار وجود دارد انجام می شود با این تفاوت که بیمارانی که در سه ماهه اول بارداری قرار دارند با توجه به لزوم انجام پرتودرمانی در موارد حفظ پستان و عدم امکان تجویز آن در طی بارداری  MRM ضرورت دارد.

پس از انجام جراحی باید باتوجه به معیار های موجود در مورد درمان ادجوانت تصمیم گیری شود.در بیمارانی که توده کوچک داشته و کاندید هورمون درمانی در بیماران عادی هستند و شیمی درمانی در بیماران غیر باردار هم توصیه نمی شود. هورمون درمانی به علت خطرات ناهنجاری های جنینی توصیه نشده و هورمون درمانی و رادیوتراپی به بعد از زایمان موکول می شود.

انجام شیمی درمانی در طی ۳ ماهه اول بارداری توصیه نمی شود ولی در صورت لزوم انجام شیمی درمانی توسط پزشکان آنکولوژیست شیمی درمانی در سه ماهه دوم و سوم با ملاحظات خاصی تجویز خواهد شد در شیمی درمانی این بیماران رژیم های حاوی adriamycin و paclitaxel هفتگی در مقابل paclitaxel هر ۳ هفته یکبار دارای ارجعیت هستند

استفاده از داروی trastazumab به علت اثرات این دارو بر روی کلیه و ایجاد الیگوهیدروآمینوس در طی بارداری توصیه نمی شود.

برچسب ها
نظرات کاربران

یک پاسخ به “درمان سرطان پستان در دوران بارداری”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *