Persian lang Arabic lang

درمان سرطان پستان در دوران بارداری

 

 

سرطان پستان شایع ترین سرطان تشخیص داده شده در دوران بارداری است در بیمارانی که کاندید عمل جراحی هستند جراحی در هر سنی از بارداری با در نظر گرفتن ملاحظات ویژه مادر و جنین انجام می شود.

عمل جراحی حفظ سینه (BCS)  یا MRM  براساس معیار هایی که برای خانم های غیر باردار وجود دارد انجام می شود با این تفاوت که بیمارانی که در سه ماهه اول بارداری قرار دارند با توجه به لزوم انجام پرتودرمانی در موارد حفظ پستان و عدم امکان تجویز آن در طی بارداری  MRM ضرورت دارد.

پس از انجام جراحی باید باتوجه به معیار های موجود در مورد درمان ادجوانت تصمیم گیری شود.در بیمارانی که توده کوچک داشته و کاندید هورمون درمانی در بیماران عادی هستند و شیمی درمانی در بیماران غیر باردار هم توصیه نمی شود. هورمون درمانی به علت خطرات ناهنجاری های جنینی توصیه نشده و هورمون درمانی و رادیوتراپی به بعد از زایمان موکول می شود.

پیشنهاد مطالعه
سرطان سینه چطور بوجود می‌آید؟

انجام شیمی درمانی در طی ۳ ماهه اول بارداری توصیه نمی شود ولی در صورت لزوم انجام شیمی درمانی توسط پزشکان آنکولوژیست شیمی درمانی در سه ماهه دوم و سوم با ملاحظات خاصی تجویز خواهد شد در شیمی درمانی این بیماران رژیم های حاوی adriamycin و paclitaxel هفتگی در مقابل paclitaxel هر ۳ هفته یکبار دارای ارجعیت هستند

استفاده از داروی trastazumab به علت اثرات این دارو بر روی کلیه و ایجاد الیگوهیدروآمینوس در طی بارداری توصیه نمی شود.

برچسب ها
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

انتخاب زبان سایت


مشاوره آنلاین

آمار بازدید سایت

  • 43
  • 17
  • 1,265
  • 8,729
  • 2,804
  • مرداد ۲۲, ۱۳۹۹
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ