Persian lang Arabic lang

سرطان پستان شایع ترین نوع کانسر در بین زنان است

 

سرطان پستان شایع ترین نوع کانسر در بین زنان است که سن شیوع آن در ایران بین ۴۵ تا۵۵ سالگی است.عواملی همچون زن بودن -افزایش سن- فعالیت فیزیکی کم-مصرف اکل و سیگار-استفاده از داروهای هورمونی همچون قرص های ضد بارداری-شروع زود عادت های ماهانه در دختران و یائسگی دیررس -وجود سابقه خانوادگی کانسر پستان و تخمدان در سن پایین.

سن بالای ۳۵  سالگی در اولین شیردهی و همچنین سابقه رادیوتراپی قفسه سینه می تواند باعث افزایش امکان ابتلا به سرطان سینه شود.

خوشبختانه سرطان سینه یکی از قابل درمان ترین سرطان ها بوده و امروزه در صورت تشخیص به موقع و انجام درمان صحیح از یک بیماری کشنده تبدیل به یک بیماری قابل درمان شده است

مهم ترین عامل در درمان سرطان سینه تشخیص به موقع آن در مراحل اولیه بیماری و سایز پایین توده و قبل از درگیری سایر ارگان هاست.

وهمین موضوع باعث اهمیت انجام غربالگری دقیق بیماری در سطح جامعه شده است.

پیشنهاد مطالعه
سرطان رحم چیست ؟

پروتکل های تشخیص در کشورهای مختلف برای غربالگری سرطان پستان توصیه شده است که تفاوت های اندکی با یکدیگر دارند بنابراین به همه ی خانم ها توصیه میکنیم در هر سنی که هستند حتما به یک پزشک جراح یا پزشک عمومی دوره دیده مراجعه کرده و از سلامت خود مطمئن شوند و به توصیه های او در مورد انجام تست های غربالگری عمل کنند

بر اساس مطالعات انجام شده استفاده از سوتین های تنگ – جنس سوتین – سابقه ی ضربه به قفسه ی سینه -زمینه ساز ابتلا به سرطان سینه نیستند.

علائمی همچون وجود توده در سینه – ترشح خونی از نوک سینه – تغیر رنگ پوست- تغییر شکل نوک پستان و عفونت یا اگزمای طول کشیده پستان که به درمان های معمول پاسخ نمی دهند زنگ خطرهایی هستند که در صورت مشاهده هر یک از موارد فوق بهتر است هرچه زودتر به پزشک جراح مراجعه نمایید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز رادیوتراپی آیت اله یثربی

انتخاب زبان سایت


مشاوره آنلاین

آمار بازدید سایت

  • 40
  • 16
  • 1,262
  • 8,726
  • 2,803
  • مرداد ۲۲, ۱۳۹۹
error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ